NB 1080v12
 
2 września 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

III Bieg Siedmiu Dolin lada dzień


W najbliższy weekend już po raz trzeci będzie miał miejsce Festiwal Biegowy w Krynicy. Jest to jedno z największych wydarzeń biegowych w Polsce, w którym udział zapowiedziało około 5 tysięcy osób. W sumie w ramach Festiwalu Biegowego odbędzie się ponad 20 biegów, a łączna pula nagród pieniężnych jest imponująca – 450 tysięcy złotych. Za rok w ramach czwartej edycji tej imprezy rozegrane zostaną Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich.

Najdłuższy będzie rozgrywany w sobotę również już po raz trzeci Bieg 7 Dolin, czyli górski ultramaraton poprowadzony najwyższymi partiami Beskidu Sądeckiego, a konkretnie przez Pasmo Jaworzyny, Pasmo Radziejowej i rozdzielającą je dolinę Popradu. Trasa jest taka sama jak we wcześniejszych edycjach i prowadzi z Krynicy przez Jaworzynę Krynicką (1114 m n.p.m.) do Rytra, a następnie przez Radziejową (1262 m n.p.m.) do Piwnicznej. Potem ultramaratończycy wracają do Krynicy przez Wierchomlę i Runek (1080 m n.p.m.). Maksymalny dystans to, podobnie jak we wcześniejszych edycjach, 100 km, a łączna suma podejść wynosi 4480 m. Jest to więc najbardziej wymagający pod względem długości i przewyższenia liniowy bieg górski w Polsce. Ukończenie biegu stukilometrowego daje trzy punkty kwalifikacyjne do słynnego alpejskiego ultramaratonu UTMB. W pierwszej edycji B7D wzięło udział kilkadziesiąt osób, w drugiej dwieście kilkadziesiąt, tym razem uczestników ultramaratonu będzie kilkuset.

mapa1 2
Autor: Jang (Jan Goleń)

Tutaj pełny rozmiar do ściągnięcia

Jednak nie wszystko zostanie po staremu. W stosunku do poprzednich edycji zaostrzone zostają limity czasowe. Wcześniej limit czasu przewidzianego na pokonanie całej stukilometrowej trasy wynosił 19 godzin, teraz jest to 17 godzin. Start będzie miał miejsce w sobotę o 3.00 nad ranem, meta w Krynicy zostanie zamknięta o 20.00. Zmniejszone też zostaną limity czasowe poszczególnych etapów. Spacerem nie da się całej trasy pokonać, trzeba biec.

Kolejna nowość to wprowadzenie, poza głównym stukilometrowym biegiem, także dwóch, rozgrywanych niemal równocześnie krótszych biegów, poprowadzonych na tej samej trasie. Z Krynicy o 3.10 wyruszą zawodnicy startujący na dystansie 65 km, dla których metą będzie przepak w Piwnicznej. Muszą się oni zmieścić w limicie dziesięciu i pół godziny, tyle też mają na dotarcie do Piwnicznej uczestnicy trasy stukilometrowej. Natomiast o 3.20 z Krynicy wyruszają uczestnicy biegu, który właściwie trudno już nazwać ultramaratonem, gdyż jego dystans wynosi 35 km. Meta znajduje się na pierwszym przepaku, znajdującym się przy hotelu „Perła Południa” w Rytrze, a właściwie za Rytrem. Limit wynosi tu pięć i pół godziny, obowiązuje on także uczestników dwóch pozostałych, dłuższych biegów.

Trzeba jasno powiedzieć: to są trzy niezależne biegi, mimo że rozgrywane na tej samej trasie i niemal jednocześnie. Jeżeli uczestnicy biegu 100-kilometrowego zdecydują się lub będą zmuszeni, na skutek przekroczenia limitu czasowego, zakończyć bieg przed metą, np. na przepakach w „Perle Południa” lub Piwnicznej, to nie będą uwzględnieni w klasyfikacjach biegów 35-kilometrowego czy 65-kilometrowego, natomiast będą figurować w komunikacie końcowym biegu 100-kilometrowego z  zaznaczeniem przebytego przez nich dystansu. W niedawno rozgrywanym w Beskidzie Żywieckim innym ultramaratonie o nazwie Chudy Wawrzyniec, można było zdecydować w trakcie biegu o dystansie. W B7D decyzję tę trzeba podjąć przed biegiem, przy zapisach.

W odróżnieniu od bieszczadzkiego Biegu Rzeźnika, gdzie uczestnicy pokonują trasę w przynajmniej dwuosobowych zespołach, w B7D startuje się indywidualnie. Po drodze będzie kilka punktów, w których będzie można uzupełnić płyny, posilić się i ewentualnie zejść z trasy. Będą tu również odnotowane czasy dotarcia poszczególnych zawodników. Punkty te można podzielić na dwie kategorie:

1.    Przepaki, czyli miejsca, na których można dodatkowo w foliowych workach pozostawić swoje rzeczy. Organizatorzy zbierają te worki przed startem i dostarczają je w określone miejsce na trasie. Dzięki temu w trakcie biegu można się przebrać lub skorzystać z własnej odżywki, można też pozbyć się niepotrzebnego wyposażenia i zostawić je w worku. Przepaki znajdują się na 35 km w Rytrze („Perła Południa”), na 65 km w Piwnicznej i na 77 km w Małej Wierchomli

2.    Punkty odżywcze, czyli miejsca, gdzie nie ma własnych worków, za to można coś zjeść i wypić. Jest tu też dokonywany pomiar czasu. Punkty odżywcze znajdują się na 22 km na Hali Łabowskiej, na 45 km na Hali Przechybie i na 89 km w Bacówce nad Wierchomlą.

Poza wymienionymi, będą też na trasie punkty pomiaru czasu, których położenie nie jest ujawnione. Uniemożliwią one skracanie trasy przez uczestników wyścigu.

Trasa ultramaratonu wiedzie w przeważającej części gruntowymi drogami i ścieżkami górskimi, raczej ziemnymi niż kamienistymi. Jak popada, to będzie sporo błota. Teren zalesiony, połonin jak na Rzeźniku praktycznie nie ma. Drogi o twardych nawierzchniach (asfalt, beton, płyty) stanowią w sumie kilkanaście kilometrów z setki. Większość trasy poprowadzono znakowanymi szlakami turystycznymi, będą ponadto dość gęsto umieszczone oznaczenia organizatorów. W poprzednich latach były to tysiące kawałków foliowej taśmy z logotypami sponsorów, rozwieszone na gałęziach drzew.

Każdy uczestnik zobowiązany jest do posiadania naładowanego telefonu komórkowego i latarki, najlepiej czołówki, gdyż pierwsze trzy godziny biegu będą rozgrywane w ciemnościach. Trzeba mieć też ze sobą zafoliowaną mapę z oznaczoną trasą, którą otrzymacie w trakcie odprawy przed biegiem. W zeszłym roku razem z mapami rozdawano foliowe koce ratunkowe, tzw. enercety. Nie wiem, czy teraz też tak będzie. Taki koc praktycznie nic nie waży. Stanowił obowiązkowe wyposażenie uczestników Chudego Wawrzyńca przed miesiącem i bardzo się przydał w deszczowych i zimnych warunkach. Tu jest nadobowiązkowy, ale jak pogoda nie dopisze albo coś się w górach stanie, to może być kluczowym gadżetem.

Uczestnicy wszystkich trzech biegów zobowiązani są stawić się na odprawie, która odbędzie się w piątek 7.09.2012 o godzinie 19.30. W poprzednich latach odprawa była organizowana w Hali Lodowej, tym razem odbędzie się w Pijalni Głównej przy krynickim deptaku.

bieg mapa

Z pewnością w tegorocznym B7D wezmą udział niemal wszyscy najlepsi polscy ultramaratończycy (może z wyłączeniem tych, co właśnie startowali w UTMB) i będą walczyć zawzięcie. W biegu stukilometrowym zwycięzca dostanie sporą nagrodę pieniężną – 15 tysięcy złotych (minus podatek). Pewnie dla naszych piłkarzy, którzy nawet nie wyszli z grupy na Euro 2012, to grosze. Ale w świecie polskich ultramaratonów to już naprawdę konkretna gratyfikacja. Nagrody pieniężne, także niemałe, otrzymają zdobywcy pierwszych dwunastu miejsc w klasyfikacji generalnej mężczyzn oraz zdobywczynie pierwszych sześciu miejsc w klasyfikacji generalnej kobiet. Ponadto nagrody pieniężne trafią do pierwszych szóstek w klasyfikacjach wiekowych mężczyzn, z pominięciem nagrodzonych w klasyfikacjach generalnych. To w sumie kilkadziesiąt osób. Jest o co walczyć.

Jak zwykle w długich górskich biegach, trudno precyzyjnie określić dystanse. Wynika to z czasami niejednoznacznego przebiegu trasy w górskim terenie, różnic w odczytach odbiorników GPS, zaokrągleń, uwzględniania lub nieuwzględniania spadków itp. Stąd wartości kilometrowe w mojej zapowiedzi i w materiałach organizatorów nieco się różnią.

A teraz wykazy kluczowych punktów dla poszczególnych biegów.

100 km

Krynica – start, godz. 3.00
Schronisko Hala Łabowska – 22 km, 1061 m n.p.m., punkt odżywczy
Rytro, „Perła Południa” – 35 km, przepak, limit czasu 5h 30min. (zamknięcie godz. 8.30)
Schronisko Hala Przehyba – 45 km, 1150 m n.p.m., punkt odżywczy
Piwniczna – 65 km, przepak, limit czasu 10h 30 min. (zamknięcie godz. 13.30)
Mała Wierchomla – 77 km, przepak, limit czasu 13h (zamknięcie godz. 16.00)
Bacówka nad Wierchomlą – 89 km, 895 m n.p.m., punkt odżywczy, limit czasu 15h (zamknięcie godz. 18.00)
Krynica – 100 km, meta, limit czasu 17h (zamknięcie godz. 20.00)

65 km

Krynica – start, godz. 3.10
Schronisko Hala Łabowska – 22 km, 1061 m n.p.m., punkt odżywczy
Rytro, „Perła Południa” – 35 km, przepak, limit czasu 5h 30min. (zamknięcie godz. 8.40)
Schronisko Hala Przehyba – 45 km, 1150 m n.p.m., punkt odżywczy
Piwniczna – 65 km, meta, limit czasu 10h 30 min. (zamknięcie godz. 13.40)

35 km

Krynica – start, godz. 3.20
Schronisko Hala Łabowska – 22 km, 1061 m n.p.m., punkt odżywczy
Rytro, „Perła Południa” – 35 km, meta, limit czasu 5h 30min. (zamknięcie godz. 8.50)

Do zobaczenia na trasie. Będzie się działo…

Zapisanych i opłaconych: 426 osób
kategorie100km 1

Redakcja Bieganie.pl