6KT5653
9 kwietnia 2024 Łukasz Telejko Sport

Biegowa wiosna w Województwie Podlaskim! Jaki bieg warto wybrać?


Bogata historia oraz kultura, unikatowe zabytki i niebanalna architektura, a przede wszystkim czyste powietrze i niski poziom zanieczyszczeń sprawia, że województwo podlaskie jest idealnym miejscem do uprawiania wielu aktywności fizycznych, w tym oczywiście biegania. Podlaskie jest pełne różnorodnych ścieżek i tras biegowych, które prowadzą przez malownicze krajobrazy, zapewniając nie tylko doskonałe warunki do treningu, ale także niezapomniane wrażenia estetyczne. To właśnie z tych walorów często korzystają organizatorzy wielu imprez sportowych, zachęcając tym samym do udziału w biegu zawodników z całej Polski.

Województwo podlaskie jest gospodarzem wielu imprez biegowych na różnych dystansach, począwszy od tych krótszych, poprzez półmaratony i maratony, a na biegach ultra kończąc. Przyciągają one zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, którzy w biegach walczą o jak najlepsze lokaty i czasy. W zależności od charakteru imprezy biegowej, jej trasa może prowadzić przez unikatowe na skalę Europy tereny, jakim są puszcze, parki narodowe, czy doliny rzeczne, takie jak Biebrza czy Narew lub po ulicach największych oraz tych mniejszych miastach na terenie województwa, gdzie można podziwiać architekturę oraz wiele interesujących zabytków, w tym unikatowe cerkwie i kościoły, które odzwierciedlają religijną i kulturową różnorodność tego regionu.

Na największe oraz najciekawsze imprezy biegowe województwa podlaskiego nie trzeba czekać do lata lub do jesieni, ponieważ już wiosną każdy z biegaczy może znaleźć odpowiedni bieg dla siebie. W zależności od swoich planów startowych może wybrać zawody, gdzie powalczy o swój rekord życiowy lub zapisać się na takie, gdzie będzie mógł podziwiać piękno przyrody.

VIII. Półmaraton Doliną Rospudy

Kiedy: 1 maja 2024
Dystanse: Półmaraton, 12,5 km
Gdzie: Filipów / Dolina Rospudy

Propozycja idealna dla osób, które szukają opcji na majówkowy weekend. Będzie to okazja do połączenia rodzinnego wypoczynku oraz sportowych emocji pośród jezior i lasów pięknej Suwalszczyzny. Na zawodników czeka urokliwa trasa poprowadzona wzdłuż 3 jezior, przez uroczy mostek na rzece Rospuda oraz po pobliskich terenach rekreacyjnych. Zawody odbędą się 1 maja na terenie dwóch gmin Bakałarzewo i Filipów.

W ramach wydarzenia odbędzie się również bieg na krótszym dystansie 12,5 km- Filipowski Bieg Jaćwinga. Wielkie Bieganie w Dolinie Rospudy już wkrótce! Czekamy na was biegacze, a na Was czekają nagrody finansowe. Pakuj na majówkę buty biegowe, żonę (męża) tudzież dzieci i przyjeżdżaj. Wypoczynek wśród jezior i lasów gwarantowany. – zachęca za pośrednictwem mediów społecznościowych organizator wydarzenia.

11. PKO Białystok Półmaraton

Kiedy: 11-12 maja 2024
Dystanse: Półmaraton, Nocny Bieg na 5 kilometrów
Gdzie: Białystok

Bieg, którego nie trzeba za bardzo przedstawiać, bo należy on do jednych z najpopularniejszych półmaratonów w kraju. 11 edycja największego biegu wschodniej Polski odbędzie się 12 maja na atestowanej przez Polski Związek Lekkiej Atletyki trasie. Start będzie zlokalizowany tuż przy Pałacu Branickich, natomiast meta przy Ratuszu, a sama trasa poprowadzona będzie przez centrum miasta.

6KT5664
Photo by: Kamil Timoszuk (www.KamilTimoszuk.pl)

Organizatorzy, jak co roku przygotowali całą gamę atrakcji dla tych starszych, jak również młodszych uczestników wydarzenia, o czym regularnie informują za pośrednictwem oficjalnych kanałów w mediach społecznościowych:

 A czy wiecie, że podczas majowego weekendu możecie przekroczyć metę aż dwa razy? To dopiero gratka:

  • 11 maja absolutny rarytas, czyli PKO Nocny Bieg na 5!
  • 12 maja wyborne danie główne, czyli 11. PKO Białystok Półmaraton!
  • Również 12 maja sztafeta półmaratońska, czyli gratka dla tych, którzy chcą przebiec półmaraton na spółkę z przyjaciółmi! Trzyosobowa sztafeta to będzie piękna przygoda!

Odetchnij pełną piersią i pobiegnij w Białymstoku. Czekamy na Ciebie

W ramach wydarzenia odbędzie się również PKO Bieg Juniora dla dzieci od 2-15 lat oraz Bieg Śniadaniowy na dystansie około 4 km. Warto również wspomnieć, że PKO Białystok Półmaraton jest w Koronie Polskich Półmaratonów, a w grudniu 2021 zdobył prestiżowy tytuł „Podlaska Marka”.

21. Półmaraton Hajnowski

Kiedy: 18 maja 2024
Dystanse: Półmaraton
Gdzie: Hajnówka

18 maja odbędzie się wydarzenie, które będzie nie lada gratką dla biegowych miłośników przyrody. Po roku przerwy do kalendarza biegowego powraca Półmaraton Hajnowski, który w tym roku odbędzie się pod hasłem „Wróć na puszczańskie ścieżki”.

Na trasie polmaratonu
Źródło:https://elektronicznezapisy.pl/event/9649/

Tych, którzy jeszcze nie biegli przez Białowieską Puszczę, chcemy zauroczyć jej klimatem i aurą sportowego spotkania, a tych, których mieliśmy już przyjemność gościć, ponownie zapraszamy – najpierw na trasę, a następnie „na salony” Puszczy Białowieskiej. Nie traktujcie tego wydarzenia wyłącznie jako kolejnego biegu. To niezwykłe spotkanie, piknik sportowy wielkiej biegowej rodziny – atmosfera niepowtarzalna i niepodrabialna, którą tworzycie Wy, nasi wspaniali goście. Zapraszamy serdecznie całe rodziny, bo w tym roku każdy znajdzie coś dla siebie -zachęcają do udziału organizatorzy biegu.

VI Półmaraton Kanału Augustowskiego

Kiedy: 25 maja 2024
Dystanse: 33 km, Półmaraton, 10 km, 5 km
Gdzie: Augustów

25 maja zawodnicy będą mogli już po raz szósty stanąć na starcie Półmaratonu Kanału Augustowskiego. Jednak organizatorzy, jak zawsze zadbali o szersze grono biegaczy i przygotowali również krótsze dystanse.

Trasy przedstawimy później, ale nie wiele się zmieniają, bo dalej biegniemy po tych samych śluzach. Staramy się trzymać jak najbardziej blisko kanału Augustowskiego, może w tym roku coś nowego zrobimy, bo krzaków i zwisających gałęzi mamy multum. Trasy są malownicze, ale przestają się robić atrakcyjne, bo zaczynają być rozgrywane na nich inne biegi organizowane przez innych organizatorów. Ale jako tubylcy mamy w zanadrzu różne niespodzianki, żeby uatrakcyjnić biegaczom trasy – zachęcają do udziału organizatorzy za pośrednictwem mediów społecznościowych.

IV Półmaraton Kurpiowski Pśejåk Bieg Szlakiem Schronów Bojowych SGO „Narew”

Kiedy: 9 czerwca 2024
Dystanse: Półmaraton, 5 km
Gdzie: Augustów

Czerwiec na biegowo będzie można rozpocząć w Nowogrodzie, gdzie już 9 czerwca odbędzie się kolejna edycja Półmaratonu Kurpiowski Pśejåk.  W ramach imprezy, oprócz startu na głównym dystansie 21 km, odbędą się również:

  • Bieg towarzyszący na dystansie 5 km,
  • Marsz NW na dystansie 5 km,
  • Biegi dla dzieci.
Polmaraton Nowogrod
Źródło: facebook.com/Półmaraton Kurpiowski Pśejåk Bieg Szlakiem Schronów Bojowych SGO „Narew” 

Choć mogłoby się wydawać, że Województwo Podlaskie wiosną „półmaratonami stoi”, to nic bardziej mylnego! O tej porze roku odbywają się tu również biegi na krótszych dystansach (nie tylko te towarzyszące). Biegacze mają do wyboru m.in. zawody na 10 km takie jak: XXV Bieg Wilka w Grajewie lub 11. Bieg Konopielki w Juchnowcu Dolnym. Pod koniec maja w Łomży odbędą się również VI Otwarte Akademickie Mistrzostwa Łomży w Nocnym Biegu Ulicznym.

Ciekawą opcją jest również cykl biegów Kresowe Trail, który odbywa się różnych miejscach Województwa Podlaskiego: Pobiegnijcie z nami w kresowych klimatach, w pięknych okolicznościach przyrody, przez magiczne miejsca Polski Wschodniej i Wileńszczyzny. Czekają was malownicze widoki, dziewicza przyroda, spotkania z historią i bogactwo wielokulturowe. Nie zabraknie przysłowiowej, wschodniej gościnności i tradycyjnych smaków. A wszystko to będzie malowniczym tłem do fajnej rywalizacji sportowej w międzynarodowym gronie po hasłem „Pasja – Rywalizacja – Przyjaźń”-zachęcają do udziału organizatorzy.

Dlaczego warto biegać na terenie Województwa Podlaskiego?

Jest co najmniej kilka powodów, dlaczego warto wybrać właśnie województwo podlaskie na miejsce wiosennych startów i nie chodzi tu tylko o bogatą ofertę imprez biegowych oraz szybkich tras w przypadku największych imprez z atestami PZLA:

  • Świeże powietrze- region jest znany z czystego powietrza i niskiego poziomu zanieczyszczenia, co jest szczególnie atrakcyjne dla osób uprawiających sport;
  • Rozkwit natury- wiosną przyroda budzi się do życia, drzewa i kwiaty zaczynają kwitnąć, a trawy zaczynają zielenić się. Ten region jest szczególnie unikatowy, jeżeli chodzi o środowisko. Na terenie województwa istnieją aż 4 parki narodowe. Warto tutaj podkreślić walory Białowieskiego Parku Narodowego, który jest jednym z ostatnich, a zarazem największych pozostałości pierwotnej puszczy, jaka niegdyś pokrywała Europę- Puszczy Białowieskiej, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Biegając wśród rozkwitającej natury, można cieszyć się tymi pięknymi, unikatowymi widokami;
  • Kultura i tradycje– Podlaskie to region bogaty w tradycje i kulturę. W trakcie zawodów biegowych można mieć okazję poznać lokalne zwyczaje oraz architekturę. Obecna jest tutaj szeroko pojęta wielokulturowości, gdzie na przestrzeni wieków współistniały i nadal współistnieją różne grupy etniczne i religijne. Jego tradycję oraz historię tworzyli m.in. Polacy, Białorusini, Ukraińcy, Litwini, Żydzi oraz Tatarzy. To wielokulturowe dziedzictwo widoczne jest w architekturze, tradycjach kulinarnych oraz kulturowych;
6KT5654
Photo by: Kamil Timoszuk (www.KamilTimoszuk.pl)

Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, warto zdecydować się na start w biegu (być może nieco bardziej oddalonym od miejsca zamieszkania) na terenie województwa podlaskiego. Bieganie w tym regionie jest nie tylko okazją do sprawdzenia swojej aktualnej formy biegowej lub walki o nowy rekord życiowy, ale również okazją do odkrywania unikatowego piękna regionu i zaczerpnięcia prawdziwego wypoczynku.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janek
Janek
1 miesiąc temu

A jeszcze AMP-y stadionowe (23-26 maja 2024 roku) w Białymstoku. 🙂

Łukasz Telejko
Łukasz Telejko

Z wykształcenia dziennikarz i humanista, z zamiłowania biegacz amator. Biegacz od 2012 roku, przemierzający kilometry po asfaltach, łąkach i lasach, jednak najlepiej czuje się na górskich trasach. Prosto z biegania najchętniej „zbiega” na Ring wystawowy jako właściciel dwóch utytułowanych psów (jack russell terrier). Zbieranie kolejnych kilometrów na biegowych trasach i psich championatów kolejnych krajów - to jego sposób na życie.