utmb
1 września 2023 Karolina Obstój Biegi Górskie

UTMB bez Kiliana Jorneta, ale z Courtney Dauwalter oraz Kamilem Leśniakiem i Kasią Solińską

Utworzony w 2003 roku UTMB to jeden z najbardziej znanych i prestiżowych wyścigów trailowych na świecie. Pokonanie 171 kilometrów i prawie 10.000 metrów przewyższenia na pętli wokół Mont-Blanc przez Włochy, Szwajcarię i Francję jest marzeniem wielu biegaczy ultra z całego świata, zarówno tych wyczynowych, jak i amatorów.

Lista faworytów pęka w szwach! Choć na kilka dni przed startem z udziału w zawodach wycofał się główny faworyt biegu Kilian Jornet, który w zeszłym roku zwyciężył w UTMB z czasem 19 godzin 49 minut i 30 sekund. Powodem rezygnacji jest kontuzja kości krzyżowej. Na starcie stanie m.in. Amerykanin Jim Walmsley, który w zeszłorocznej edycji zajął 4. miejsce – a w tym roku jest upatrywany w roli zdecydowanego faworyta – oraz Norweg Petter Engdahl, zeszłoroczny zwycięzca CCC. Nie zabraknie także zawodników, którzy w 2022 roku zajęli drugie i trzecie miejsce na UTMB, czyli kolejno: Francuza Mathieu Blancharda – na mecie UTMB pojawił się tylko 5 minut za Jornetem – oraz Brytyjczyka Thomasa Evansa. W wyścigu wystartuje także Francuz Thibaut Garrivier, Niemiec Hannes Namberger czy Norewg Anders Kjaerevik.

Po raz kolejny w UTMB weźmie udział Kamil Leśniak, który w zeszłym roku ukończył zawody na bardzo wysokim 25. miejscu z wynikiem 23:35:26. Być może 25 miejsce na pierwszy rzut oka nie brzmi imponująco, ale uwierzcie, że to bardzo wysoka pozycja. Niech poziom tych zawodów odda fakt, że Kamil, który

• pod kątem punktacji ITRA – w rankingu mężczyzn bez podziału na dystanse – zajmuje w Polsce 9. miejsce,
  • w rankingu biegów na 100 km zajmuje 1. miejsce, a na 100 mil 6. miejsce w kraju,
  • to na liście faworytów UTMB znajduje się “dopiero” na 55 miejscu*.

Oprócz Kamila na UTMB wystartuje m.in. Michał Jurek, Michał Kaszuba, Michał Leśniak i Kamil Dąbrowski.

Wśród kobiet pojawi się Courtney Douwalter, jedna z najlepszych ultrasek na świecie, zwyciężczyni UTMB w 2019 i 2021 roku, kiedy z wynikiem 22:30:54 zajęła 7. miejsce open! W tym roku także mężczyźni powinni oglądać się za Courtney, która ponownie może namieszać w czołówce… mężczyzn. Na starcie stanie zeszłoroczna zwyciężczyni CCC i Mistrzyni Świata na dystansie ultra z 2022 roku Francuzka Blandine L’Hirondel, która zadebiutuje na tak długim dystansie. Oprócz nich pojawi się także m.in. Ruth Croft czy Claudia Tremps.

W UTMB wystartuje także m.in. Katarzyna Solińska, która w 2022 r. zajęła na tym dystansie 18. miejsce, a w tym roku z pewnością zrobi co w jej mocy, żeby zająć jeszcze wyższą pozycję. Oprócz Kasi, z trasą UTMB zmierzy się także m.in. Marta Lipnicka i Aleksandra Narkowicz.

Bieg wystartuje w piątek o 18:00. Wyniki on-line można śledzić tutaj.

*Klasyfikacja przygotowana na podstawie UTMB Index, rankingu analogicznego do ITRA.