medal1200x628 zoom
1 września 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Lekcja historii na medalu 22. Poznań Maratonu!


Na tegorocznym medalu Poznań Maratonu zostanie upamiętniona 150 rocznica śmierci podróżnika i badacza, Wielkopolanina Pawła Edmunda Strzeleckiego, odkrywcy m.in. Góry Kościuszki. Wybór nie jest przypadkowy, ponieważ rok 2023 ustanowiono w Polsce Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego.

Tegoroczny projekt ma 7 cm średnicy, grubość 5 mm i waży ok. 150 gramów, awers medalu wyróżnia wzór ułożony z cyfr 2, nawiązujący do 22. edycji maratonu.

Na starcie poznańskiego maratonu, 22 października zamelduje się ok. 5 tys. biegaczek i biegaczy z całego świata. Start biegu został zaplanowany na godzinę 9:00, a już po nieco ponad dwóch godzinach na mecie zaczniemy dekorować wszystkich zawodników medalami.

Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej i mediów społecznościowych, gdzie zamieszczamy na bieżąco wszelkie informacje dotyczące 22. Poznań Maratonu.

Paweł Edmund Strzelecki, ur. 20 lipca 1797 w Głuszynie (obecnie Poznań), zm. 6 października 1873 w Londynie – polski podróżnik, geolog, geograf, badacz i odkrywca. Jako pierwszy Polak indywidualnie okrążył świat w celach naukowych, odwiedził wszystkie kontynenty oprócz Antarktydy. Podczas pobytu w Australii zbadał najwyższe pasmo górskie tego kontynentu – Wielkie Góry Wododziałowe, a jego najwyższy szczyt, na którym stanął 12 marca 1840 roku, nazwał na cześć przywódcy insurekcji z 1794 roku Górą Kościuszki (Mount Kosciuszko).

Źródło: informacja prasowa

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments