24 października 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

BiegamBoLubię: Siła biegowa metodą strumieniową


W całej Polsce powrót lata! Dość wysoka temperatura jak na ten okres motywuje do aktywności. Za nami czas sprawdzianów, czyli 12 minutowych Testów Coopera. Przed nami trening i budowanie formy pod jesienno-zimowe starty. Na naszych stadionach nie zabraknie treningów pod różnego rodzaju zawody począwszy od biegów ulicznych, skończywszy na biegach górskich i przełajowych. Dlatego warto wykorzystać wiedzę i umiejętności naszych trenerów, którzy będą na Was czekali jak zawsze o 9:30 na stadionach w całej Polsce!

 IMG 8649

BbL Kraków

 

Na najbliższych zajęciach w Krakowie na uczestników będzie czekać specjalistyczny trening siły biegowej. Dlaczego specjalistyczny? Ponieważ będzie odbywał się metodą strumieniową. O szczegółach opowiada trener Krzysztof Janik: – Po okresie przygotowań do jesiennej części sezonu, nadszedł czas na zmniejszenie objętości treningu i skupienie się na rzeczach zaniedbanych. W okresie kiedy nie mamy jeszcze śniegu, kiedy do wiosennych startów jeszcze dużo czasu, można popracować nad siłą. Jest to jeden z najważniejszych elementów treningu biegacza, tak często marginalizowany i zaniedbywany. W sobotę zastosuję trening, który będzie wzmacniał mięśnie i poprawiał zakres ruchu, czyli długość kroku uczestników. Angażować będziemy mięśnie odpowiedzialne za odbicie, lądowanie, unoszenie kolana, rozluźnienie podudzia w fazie lotu. Trening przyda się zarówno zawodnikom początkującym, aby wzmocnić aparat ruchu, jak i zaawansowanym, którzy myślą o startowaniu w biegach górskich lub przełajowych. Cały trening będzie miał charakter wytrzymałościowy, ponieważ będzie przebiegał w formie strumieniowej. Ćwiczenia będą przedzielone aktywnym wypoczynkiem w biegu, ale o stosunkowo długim czasie trwania, co pozwoli odpocząć pomiędzy zadaniami, a zarazem przenieść wykonywaną siłę na technikę biegu. Dlatego nie ma nad czym się zastanawiać tylko zawitać na królewskim stadionie pod Wawelem.

Zapraszamy do Krakowa oraz do innych lokalizacji na cotygodniowe treningi BiegamBoLubię!

A co działo się na zajęciach BiegamBoLubię w ubiegłą sobotę? O tym dowiecie się z poniższej relacji.

Podczas zajęć BiegamBoLubię październik stoi pod znakiem testów Coopera. W sobotę 12-minutowe sprawdziany odbyły się na kilku kolejnych stadionach. Testy Coopera nie były oczywiście jedynymi ciekawostkami…

Opole
BbL Opole

Żagań (woj. lubuskie) – to m.in. tutaj mogliśmy się sprawdzić w teście Coopera. – Jeden z naszych uczestników – Stefan (64 lata) postanowił pobiec test Coopera bez butów. Jego wynik to 2640 metrów! Gratulujemy! – opowiada Piotr Kowalski, instruktor BbL Żagań.
Test Coopera biegali także BbL-owicze z Wrocławia. – Test wypadł naprawdę świetnie, bo w naszej grupie było pięć osób biegnących po raz pierwszy test Coopera, a więc mamy pięć życiówek – mówi Tomek Szomburg, trener BbL Wrocław. –  A osoby biegające któryś raz z kolei potwierdziły, że pobiegły lepiej niż ostatnio bądź tyle samo.
W Wydminach, gdzie test odbył się w środę, 16 października jak zawsze było oryginalnie 😉 – Postanowiliśmy nieco uprzyjemnić biegaczom te 12. minut spędzone na wydmińskiej bieżni. W jaki sposób? Każdy uczestnik po przebiegniętym okrążeniu otrzymywał od nas cukierka 😉 Ilość cukierków w dłoni po 12. minutach dawała końcowy dystans. Oczywiście każdy doliczał sobie dystans, który pokonał w ostatnim, niepełnym okrążeniu. Małe słodkości bardzo ułatwiły nam organizację, a biegaczom umiliły czas w oczekiwaniu na wypisanie dyplomów – opowiada Beata Pokrzywińska, trenerka BbL Wydminy. – Imponujący wynik osiągnęła 9-letnia Ola Dorbach, która w ciągu 12. minutach wybiegała sześć cukierków i 200 metrów! Ola razem z rodzicami – Kasią i Jackiem regularnie uczestniczy w naszych zajęciach. Zdradziła nam, że czasami to ona musi wyciągnąć rodziców z domu na zajęcia BiegamBoLubię!

Gubin 3
BbL Gubin

Emocji nie zabrakło także w pozostałych miejscowościach BbL, bo nasi trenerzy przygotowali m.in. sztafety… – Celem spotkania była praca nad szybkością. Zrobiliśmy cztery szybkie powtórzenia na odcinkach 100-metrowych. Na koniec zajęć uczestnicy wystartowali w wyjątkowej sztafecie. Podzieliliśmy się na drużyny 4-osobowe. Sztafeta polegała na przebiegnięciu 4 odcinków. Pierwsza osoba w drużynie musiała przebiec 400 metrów, kolejna 300 metrów, następna 200 metrów i ostatnia zmiana miała do pokonania 100 metrów. Była bardzo zacięta rywalizacja do samej mety – relacjonuje Andżelika Dzięgiel, trenerka BbL Toruń.
„Sztafetowe zajęcia” odbyły się także w Bielsku-Białej. – Oprócz standardowej rozgrzewki i stretchingu zrobiliśmy interwał na zasadzie dwóch rywalizujących drużyn 🙂 Każdy miał swoją "strefę" zmian. Taka forma zajęć bardzo spodobała się uczestnikom – mówi Jarek Gniewek, trener BbL Bielsko-Biała.
W Gorzowie Wielkopolskim kurz rywalizacji po teście Coopera jeszcze nie opadł. Każdy z uczestników wspominał i analizował swoje wyniki. – A tym razem przygotowaliśmy turniej biegu na 800 metrów. Uczestników podzieliliśmy na trzy serie: jedną kobiecą, gdzie rozegrany został od razu finał oraz dwie serie eliminacyjne mężczyzn. Do finału A dostawała się pierwsza czwórka z obydwu biegów, natomiast pozostali walczyli w finale B. Emocji nie brakowało, a walka o zwycięstwo trwała do ostatnich metrów. Założeniem trenerów było zaangażowanie uczestników do obrania skutecznej taktyki, uwzględniającej dwa biegi. Wszyscy biegacze stwierdzili, że dystans 800 metrów jest naprawdę wymagający, słychać było pytania: "Jak ten Rudisha może tak szybko to biegać…", albo "… to nie takie łatwe jak wygląda w telewizji…". Po turnieju przybliżyliśmy wszystkim czym charakteryzuje się bieg na 800 metrów, jak to wygląda na mityngach, a jak podczas imprez mistrzowskich – opowiada Sebastian Wierzbicki, trener BbL Gorzów Wielkopolski.

Biala Podlaska2
BbL Biała Podlaska

W Policach, gdzie odwiedziło nas mobilne centrum adidas Running Spot uczestników czekała nie lada gradka także podczas ćwiczeń. – Wykonaliśmy serię ćwiczeń sprawnościowych z kijami. Pokazałem BbL-owiczom, że z kijami możemy wykonywać różnorakie ćwiczenia rozciągające i wzmacniające naszą siłę. Szczególnie wesoło było na koniec, kiedy podzieliłem grupę na dwie mniejsze i zrobiliśmy mały tor przeszkód – relacjonuje Zbyszek Pokrzywiński, trener BbL Police.
Na zakończenie przeniesiemy się do Rzeszowa. – Na zajęciach było siedmiu nowych i ciekawych uczestników. Biegał z nami dzisiaj chłopak, który w tym roku debiutował w maratonie i ukończył go z czasem 3 godz. 15 min. Na zajęciach była też para, która odcinki biegała razem – dynamicznie, a przerwy realizowała również dynamicznie w marszu przypominającym chód czy Nordic Walking. Ponadto cztery nowe uczestniczki realizowały dzisiejsze zajęcia w marszobiegu, spokojnie, wyznaczając sobie samodzielnie momenty biegu i marszu. Mówiły, że dziś są pierwszy raz i nie wiedzą na co je stać, ale następnym razem na pewno zmierzą się z całością zadania. Były to bardzo ciekawe zajęcia – także dla mnie ze względu na doświadczenia współpracy z nowymi uczestnikami – podkreśla Justyna Pękala, trenerka BbL Rzeszów.
Na kolejne bezpłatne spotkania z trenerami BiegamBoLubię zapraszamy już w sobotę, 26 października! 🙂

* * *

B

BiegamBoLubię to cotygodniowe, bezpłatne
zajęcia dla wszystkich amatorów biegania, lub tych, którzy myślą, że
bieganie jest nie dla nich. Przyjdźcie na jeden z naszych stadionów,
zobaczycie, że bieganie może być fajne, pomimo tego, że męczące.
bbl 59stadionow2
Biała Podlaska Stadion AWF, ul. Akademicka 2. Sobota 9:30
Białystok Zespół Obiektów Sportowych "Zwierzyniec", ul. 11 Listopada 28. Sobota 9:30
Bielsko-Biała Stadion Miejski, ul. Jaworzańska 120. Sobota 9:30
Bieruń Stadion przy SP nr 1, ul. Krakowska 28. Sobota 9:30

Biłgoraj Stadion OSiR, ul. Targowa 15. Sobota 9:30
Buk Ścieżka pieszo-rowerowa na obwodnicy, ul. Przemysłowa. Poniedziałek 20:00.
Bydgoszcz Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka, ul. Gdańska 163. Sobota 9:30
Bytom Park Miejski im. Franciszka Kachla, przy wejściu na „Torkacik”, ul. Tarnogórska 1. Sobota 9:30

C

Częstochowa Miejski stadion lekkoatletyczny w Częstochowie, ul. Dąbrowskiego 58/64. Sobota 9:30

G

Gdańsk AWFiS im. Jędrzeja Śniadeckiego, ul. Kazimierza Górskiego 1. Sobota 9:30
Gdynia Gdynia, Bulwar Nadmorski. Poniedziałek 19:00
Giżycko Stadion MOSiR, ul. Moniuszki 5. Sobota 9:30
Gogolin Bieżnia przy Zespole Szkół w Gogolinie, ul. Szkolna 27. Sobota 9:30 
Gołdap Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gołdapi, ul. Stadionowa 5A. Sobota 9:30
Gorzów Wielkopolski Stadion LA ZWKF, ul. Mickiewicza 37 i Wyszyńskiego. Sobota 9:30
Grójec Stadion Miejski, ul. Laskowa 17. Sobota 9:30
Gubin Stadion Miejski, ul Sikorskiego 89. Sobota 9:30 

I

Inowrocław Stadion Miejski im. Inowrocławskich Olimpijczyków, ul. Wierzbińskiego 2. Sobota 11:00

K

Kędzierzyn-Koźle Stadion sportowy "Kuźniczka", ul. Grunwaldzka 71. Sobota 9:30
Kętrzyn Stadion Miejski, ul. Bydgoska 20. Sobota 9:30
Kielce Kielecki Stadion Lekkoatletyczny, ul. Boczna 15. Sobota 9:30
Kowalewo Pomorskie, Centrum Rekreacji i Sportu, ul. Chopina 26. Sobota 9:30
Kraków Stadion MOS Śródmieście (koło Wawelu), Plac na Groblach 23. Sobota 9:30
Krasnystaw Centrum Sportowo-Rekreacyjne, ul. Piłsudskiego 48. Sobota 9:30
Kurzętnik Stadion sportowy, ul. Betoniarska 8a. Piątek 19:00 

L

Legnica Stadion Miejski, al. Orła Białego 1. Sobota 9:30
Lidzbark Warmiński Stadion OSiR, ul. Bartoszycka 24. Sobota 9:30
Lubartów Bieżnia przy Szkole Podstawowej nr 3, ul. 1 Maja 66. Sobota 9:30
Lublin Stadion MKS "Start", al. Józefa Piłsudskiego 22. Sobota 9:30

Ł

Łódź Stadion AZS Łódź, ul. Lumumby 22/26. Sobota 9:30

M

Mikołów Stadion Lekkoatletyczny w Mikołowie, ul. Zawilców 8. Sobota 9:30

O

Olsztyn Stadion sportowy w Kortowie, ul. Prawocheńskiego 7. Sobota 9:30
Opole Miejski Stadion Lekkoatletyczny im. Opolskich Olimpijczyków, ul. Sosnkowskiego 12. Sobota 9:30
Ostrowiec Świętokrzyski: Stadion Międzyszkolny, ul. Żeromskiego, Sobota 9:30

P

Pasłęk Stadion Miejski w Pasłęku, ul. Kraszewskiego 2. Sobota 9:30
Piotrków Trybunalski, stadion Concordii przy ul. Żwirki 6. Sobota 9:30
Police Stadion OSiR, ul. Piaskowa 97. Sobota 9:30
Poznań Stadion Olimpii, ul. Warmińska 1. Sobota 9:30

R

Radom Stadion MOSiR, ul. Narutowicza 9. Sobota 9:30
Racibórz Stadion OSiR, ul. Zamkowa 4. Sobota 9:30.
Rzeszów, ul. Wyspiańskiego 22. Sobota 9:30

S

Słupsk Stadion 650-lecia, Aleja Antoniego Madalińskiego 4, Słupsk. Sobota 9:30
Sopot Stadion Leśny, ul. Wybickiego 48. Sobota 9:30
Sosnowiec Międzyszkolny Ośrodek Sportowy, Aleja Mireckiego 4 . Sobota 9:30

Stargard Szczeciński Stadion Lekkoatletyczny im. Jerzego Cieśli, ul. Sportowa 1. Niedziela 9:00
Szczecin Miejski Stadion Lekkoatletyczny im. Wiesława Maniaka, ul. Litewska 20. Sobota 9:30
Szklarska Poręba Stadion lekkoatletyczny przy Placu Sportowym 5. Sobota 9:30 

T

Toruń Miejski Stadion Lekkoatletyczny, ul. Bema 23/29. Sobota 9:30
Turek: Stadion przy LO, ul. Kościuszki 4, Sobota 9:30.

W

Wadowice ZSP nr 3, ul. Sienkiewicza 9. Sobota 15:00
Wałbrzych Wejście do hali lekkoatletycznej OSiR przy ul. Chopina 1. Sobota 9:30.
Wałcz Stadion Miejski, ul. Wojska Polskiego 25a. Sobota 9:30
Warszawa Stadion lekkoatletyczny "Skra", ul. Wawelska 5. Sobota 9:30
Warszawa OSiT Targówek,  Łabiszyńska 20. Sobota 9:30
Włocławek Stadion Miejski "Zazamcze", ul. Wesoła. Sobota 9:30
Wrocław Stadion AWF Wrocław, al. Ignacego Jana Paderewskiego 35. Sobota 9:30
Wydminy Stadion Gminny, Wydminy. Sobota 9:30

Z

Zabrze Park przy ul. Dubiela, Sobota 9:30
Zduńska Wola Gminny Obiekt Sportowy, ul. Dolna 41. Sobota 9:30. 
Żagań Arena Żagań, ul. Kochanowskiego 6. Sobota 9:30.