GRU 4356 fot. Szymon Gruchalski Archiwum Zarzadu Infrastruktury Sportowej w Krakowie
19 kwietnia 2023 Łukasz Telejko Sport

Biegacze po raz kolejny opanują Kraków. Przed nami jubileuszowa edycja Cracovia Maraton!


Cracovia Maraton to jedno z najważniejszych wydarzeń biegowych w Krakowie, a zarazem największy wiosenny bieg na królewskim dystansie w Polsce. Jubileuszowa – 20. edycja Cracovia Maraton odbędzie się 23 kwietnia 2023 roku. Zgodnie z hasłem imprezy: „z historią w tle”, uczestnicy maratonu przebiegają obok wielu wspaniałych zabytków stolicy małopolski.

Bieg organizowany jest od 2002 roku i przyciąga biegaczy z całego świata, będąc najbardziej międzynarodowym spośród polskich maratonów, z najwyższą w kraju frekwencją uczestników z zagranicy. W dotychczasowych edycjach Cracovia Maraton startowali zawodnicy z aż 55 państw. Podczas 18. edycji krakowskiego maratonu ustanowione zostały rekordy trasy, zarówno w rywalizacji mężczyzn, jak i kobiet. Aktualnie wynoszą one: 2:09:18 (Cyprian Kotut z Kenii) oraz 2:28:03 (Wiktorija Chapilina z Ukrainy).

GRU 8989 fot. Szymon Gruchalski Archiwum Zarzadu Infrastruktury Sportowej w Krakowie
fot. Szymon Gruchalski_Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Przed nami jubileuszowa 20. Edycja Cracovia Maraton. Dla mnie osobiście będzie to 19. odsłona biegu na królewskim dystansie 42 km i 195 m, odkąd pełnię obowiązki prezydenta Krakowa. Z satysfakcją obserwowałem rozwój Cracovia Maraton, zarówno organizacyjny, jak i pod względem frekwencji – od około 900 do blisko 6000 osób na starcie. Niezmiennie podziw budzi we mnie odwaga uczestników, którzy podejmują decyzję o zmierzeniu się z tak długim dystansem. Od pierwszej edycji krakowskiego maratonu przyświeca mu hasło „z historią w tle” i każdorazowo staramy się pokazać biegaczom to, co mamy najlepszego. Największym magnesem jest bez wątpienia miejsce startu i mety– serce Krakowa, czyli Rynek Główny. Pokonanie trasy Cracovia Maraton to znakomita okazja do zwiedzenia miasta z innej perspektywy– zachęca do udziału w wydarzeniu Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski

Od 2014 roku start i meta Cracovia Maraton usytuowane są właśnie na wyżej wspomnianym  krakowskim Rynku Głównym. Trasa maratonu prowadzi między innymi uliczkami Starego Miasta, wśród zabytków i perełek architektury, dając równocześnie możliwość poznania nowoczesnej, stale rozwijającej się części miasta. Uczestnicy w trakcie biegu,  będą mogli podziwiać takie obiekty jak: Stadion Miejski im. H. Reymana, Stadion Miejski Cracovia, Centrum Kongresowe ICE Kraków, Plac Centralny im. R. Reagana, czy Zamek Królewski na Wawelu.

GRU 4683 fot. Szymon Gruchalski Archiwum Zarzadu Infrastruktury Sportowej w Krakowie
fot. Szymon Gruchalski_Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Cracovia Maraton to wydarzenie wliczające się do Korony Maratonów Polskich, czyli wyzwaniu polegającym na ukończeniu pięciu maratonów: Maraton Dębno, Cracovia Maraton, Maraton Wrocławski, Maraton Warszawski i Poznań Maraton w ciągu 24 miesięcy, począwszy od daty ukończenia pierwszego biegu. Jubileuszową – 20. edycję Cracovia Maraton, poprzedzą imprezy towarzyszące. W sobotę, 22 kwietnia odbędą się:

  • Igrzyskowy Bieg Nocny na 10 km/ European Games 2023 Night Run,
  • 16. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX,
  • Cracovia Maraton na Rolkach.

W ramach 20. Cracovia Maraton odbędą się także Mistrzostwa Polski Leśników w Maratonie. Tuż przed startem biegaczy, na trasę wyruszą zawodnicy z niepełnosprawnościami na wózkach. Wszyscy uczestnicy będą mogli odbierać swoje pakiety startowe od piątku, 21 kwietnia w biurze zawodów zlokalizowanym w narożniku trybuny wschodniej Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana. Na sobotę przewidziane są liczne prelekcje i wykłady w ramach panelu edukacyjnego „Różne Twarze Maratonu”.   

Możliwość komentowania została wyłączona.

Łukasz Telejko
Łukasz Telejko

Z wykształcenia dziennikarz i humanista, z zamiłowania biegacz amator. Biegacz od 2012 roku, przemierzający kilometry po asfaltach, łąkach i lasach, jednak najlepiej czuje się na górskich trasach. Prosto z biegania najchętniej „zbiega” na Ring wystawowy jako właściciel dwóch utytułowanych psów (jack russell terrier). Zbieranie kolejnych kilometrów na biegowych trasach i psich championatów kolejnych krajów - to jego sposób na życie.