12 marca 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Biało-czerwony triumf w Biegu Na Szczyt Rondo 1. Polacy liderami Pucharu Świata!


Bartosz Świątkowski o ułamek sekundy pokonał lidera Pucharu Świata Piotra Łobodzińskiego i tym samym po raz drugi zwyciężył w Biegu Na Szczyt Rondo 1, który odbył się w minioną sobotę, 9 marca w Warszawie. Wśród kobiet, także po raz drugi, triumfowała Izabela Zatorska. Na starcie prestiżowych zawodów stanęło prawie 500 osób, w tym najlepsi specjaliści tej dyscypliny w Europie.

224
Kluczowe dla losów całej rywalizacji okazały się wyniki uzyskane w rundzie eliminacyjnej. Świątkowski wygrał ją z doskonałym czasem 3:34, wyprzedzając o niecałe 3 sekundy Łobodzińskiego i Niemca Christiana Riedla. W takiej właśnie kolejności zawodnicy ruszyli do finałowego biegu pościgowego i żaden z nich nie oddał już swojej pozycji rywalom, choć o zwycięstwie zadecydowało zaledwie 0,11 sekundy. Czwarty na metę wbiegł ubiegłoroczny zwycięzca, Włoch Fabio Ruga, który wyprzedził Stefana Stafinę ze Słowacji i Belga Omara Bekkali.

Dzięki tak wysokiej formie, Łobodziński i Świątkowski zajmują obecnie odpowiednio pierwsze i drugie miejsce w rankingu Towerrunning World Cup. Pomogło im w tym odniesione tydzień wcześniej podwójne zwycięstwo w zawodach w Bazylei, gdzie minimalnie lepszy okazał się Łobodziński.

209
Nieco mniej emocji dostarczyła rywalizacja kobiet, gdzie wyraźnie najmocniejsza okazała się Izabela Zatorska. Podium uzupełniły Dominika Wiśniewska-Ulfik oraz zeszłoroczna triumfatorka, Anna Ficner. Na czwartym miejscu zameldowała się najszybsza zawodniczka z zagranicy, Lenka Svabikova (Czechy). Za małą niespodziankę można uznać dopiero 17. miejsce uzyskane przez jedną z najlepszych zawodniczek na świecie, Crisitnę Bonacinę. Dla Włoszki był to jednak pierwszy poważny sprawdzian po przerwie spowodowanej kontuzją.

256
Bieg Na Szczyt Rondo 1 to jednak nie tylko rywalizacja sportowa na najwyższym światowym poziomie. Zawody mają także istotny wymiar charytatywny. Dzięki wniesionym przez zawodników opłatom startowym organizatorzy przekazali 16 000 złotych na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce, które otacza opieką dzieci osierocone i opuszczone. Dodatkowe 8600 złotych zebrano dzięki specjalnie zaproszonym gościom, którzy wystartowali w zawodach. Na 37. piętro wieżowca Rondo 1 wbiegli: Paulina Sykut-Jeżyna, Waldemar Błaszczyk, Tomasz Sianecki oraz Marek Jóźwiak.

Bieg Na Szczyt Rondo 1 to jedna z najważniejszych tego typu imprez na świecie, zaliczana do prestiżowego grona wyścigów Masters Race w cyklu Towerrunning World Cup. W tym roku limit 500 uczestników wyczerpał się w zaledwie 50 minut, a na starcie pojawiła się rekordowa ilość zawodników z czołówki Pucharu Świata. Pomysłodawcą imprezy jest działająca na europejskich i azjatyckich rynkach firma private equity MGPA. Firma zarządza MGPA Europe Fund  II, do którego należy biurowiec Rondo 1.

062
Bieganie po schodach (ang. towerrunning / stair climbing) to młoda dyscyplina, która szybko zyskuje na popularności na całym świecie. W 2012 roku w niemal 200 zawodach zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Świata wzięło udział łącznie ponad 100 tysięcy zawodników i zawodniczek. Więcej informacji można znaleźć na www.towerrunning.com.

Wyniki, zdjęcia i relacje z Biegu Na Szczyt Rondo 1 dostępne są na oficjalnej stronie www.biegnaszczyt.pl oraz na profilu www.facebook.com/BiegNaSzczytRondo1.
Bieg Na Szczyt Rondo 1 w liczbach:
– Całkowita wysokość budynku: 192 m
– Liczba pięter do pokonania: 38
– Przewyższenie: 142m
– Liczba schodów do pokonania: 836
– Liczba schodów na 1 półpiętrze: 11
– Liczba nawrotów: 76

Możliwość komentowania została wyłączona.