andrzej witek
24 lutego 2024 Karolina Obstój Sport

Andrzej Witek i Kasia Solińska ze zwycięstwami na Transgrancanarii

Polacy już nie raz stawali na najwyższych stopniach podium na zawodach Transgrancanaria, ale takiego bilansu jeszcze nie było! Katarzyna Solińska zwyciężyła na dystansie Starter, Andrzej Witek na Advanced. Co więcej, Dominika Stelmach dobiegła na czwartej pozycji na dystansie Classic, czyli głównym biegu na festiwalu.

Przedsmak występów Polaków rozpoczął się w środę od KV El Gigante – biegu verticalowego (5,5 km +1060 m), na którym Dominika Stelmach zajęła 5. miejsce. W tym samym biegu startował także Karol Martyssek, który zajął 9. miejsce open.

Czwartkowy upalny Starter (21 km +1429 m / -1270 m) również dostarczył sporo emocji. Katarzyna Solińska prowadziła od startu do mety i zwyciężyła z czasem 2 godziny 18 minut i 24 sekundy i przewagą 3 minut i 44 sekund nad drugą zawodniczką Brittany Charboneau i 5 minut 48 sekund nad trzecią Flavią Stutz. W klasyfikacji open zwyciężył Antonio Martinez Perez z czasem 1:52:01. Na 10. pozycji dobiegł Karol Matyssek (2:05:41), a miejsce za nim Maciej Dombrowski (2:06:44).

Nawet delikatne problemy z mięśniem czworogłowym nie powstrzymały Andrzeja Witka przed zwycięstwem na dystansie Advanced (84 km +4800 m / -4770 m), na którym był zdecydowanym faworytem. Andrzej prowadził niemalże od startu do mety, na którą wbiegł po 8 godzinach 11 minutach i 23 sekundach. Przez zdecydowaną większość trasy w odstępie 3-4 minut za Andrzejem biegł Włoch Davide Cheraz. Jednak na ostatnich kilometrach przed metą zwolnił i do mety dobiegł 10 minut po Witku. Na 3. pozycji ze stratą 19 minut do Andrzeja finiszował Hiszpan Borja Fernandez. Na wysokiej 5. pozycji wśród kobiet dobiegła Małgorzata Moczulska (10:32:40).

Na Classic (126 km +6800 m / -6770 m) głównym dystansie całego festiwalu warunki w nocy były wymagające – wiał silny wiatr i padał dość ulewny deszcz, ale meta w Maspalomas była oczywiście słoneczna. Jako pierwszy pojawił się na niej Raul Butaci, który na zeszłorocznym Classicu był czwarty. Rumun wbiegł na metę po 13 godzinach 22 minutach i 32 sekundach. Drugi był Miguel Ángel Heras Hernandez (13:32:48), a trzeci Ionel Cristian Manole (13:49:04). Wśród kobiet zwyciężyła niepokonana Amerykanka Courtney Dauwalter z czasem 15:14:54. Po godzinie i 12 minutach dobiegła do mety Claudia Tremps (16:27:03), na trzeciej pozycji finiszowała Emma Stuart (16:50:40), a czwarte miejsce wywalczyła Dominika Stelmach (17:49:19).