amsterdam
16 października 2022 Redakcja Bieganie.pl Sport

Amsterdam Marathon z najlepszym debiutem w historii

Dwie znakomite biegaczki z bieżni zadebiutowały w imponującym stylu na dystansie maratonu. W Amsterdamie Etiopka Almaz Ayana wygrała z czasem 2:17:20 przed swoją rodaczką Genzebe Dibabą (2:18:05). W biegu mężczyzn aż dziewięciu biegaczy zakończyło bieg poniżej 2:06:00.

Debiutantki górą w biegu kobiet

Debiut Almaz Ayany w maratonie wypadł znakomicie. 30-letnia Etiopka przekroczyła linię mety na stadionie olimpijskim w Amsterdamie w czasie 2:17:20. Mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro na 10 000 metrów poprawiła rekord trasy o 37 sekund i udomowiła się na siódmym miejscu światowej listy najszybszych maratonek w historii. Choć był to pierwszy bieg na dystansie 42,195 km, Almaz Ayana zdołała przebiec drugą połowę trasy znacznie szybciej niż pierwszą. Półmetek minęła w czasie 69:25, a drugą część ukończyła o 90 sekund szybciej. Etiopka pobiła również nieoficjalny debiutancki rekord świata. Była o dwie sekundy szybsza od swojej rodaczki Yalemzerfa Yehualawa, która w swoim debiucie w maratonie w Hamburgu w kwietniu przebiegła 2:17:23.

Druga debiutantka Genzebe Dibaba – rekordzistka świata na 1500 metrów biegła razem z Almaz Ayaną do około pięciu kilometrów przed metą. Ostatecznie nie była jednak w stanie nadążyć za przyspieszeniem zwyciężczyni biegu. Almaz Ayana pokonała odcinek pomiędzy 35 a 40 kilometrem w bardzo szybkim czasie 16 minut i 6 sekund. Genzebe Dibaba utrzymała się ostatecznie na drugim miejscu z czasem 2:18:05, co również jest mocnym czasem w debiutanckim maratonie. Trzecia z debiutantek Tsehay Gemechu ukończyła wyścig na trzecim miejscu z czasem 2:18:59.

Almaz Ayana po rewelacyjnym zwycięstwie olimpijskim na 10 000 metrów z rekordem świata w 2016 roku w Rio (29:17.45) i triumfem na Mistrzostwach Świata w Londynie w 2017 roku rzadko startowała. Dopiero w tym roku kilka razy zaczęła ponownie pokazywać się na biegach. W półmaratonie jej ostatni wynik 67:10 w Newcastle nie wskazywał na czas maratonu szybszy niż 2:18 godzin. Nie mniej zaskakujący był występ Genzebe Dibaby – 31-letnia rekordzistka świata na 1500 metrów (3:50.07) wygrała półmaraton w Walencji w 2020 roku z mocnym wynikiem 65:18 minut, ale potem miała ponad roczną przerwę od startów.

Szybki bieg panów w Amsterdam Marathon

Pokonanie półmaratonu w 61:53 przez dużą grupę prowadzących w wyścigu zawodników zapowiadało walkę o nowy rekord trasy, ustanowiony rok wcześniej przez Etiopczyka Tamirata Tolę 2:03:39. Do 30 kilometra nadal prowadziło dziewięciu biegaczy, jednak w tym momencie z trasy zeszli pacemakerzy, a rozpoczęły się szachy. Dopiero po 35 kilometrach grupa stopniowo przyspieszała. Po 40 kilometrach pięciu zawodników prowadziło bieg. Najszybszą końcówką popisał się Etiopczyk Tsegaye Getachew, który ukończył wyścig w czasie nowego rekordu życiowego 2:04:49. Bieg w Amsterdamie był bardzo szybki, bo aż dziewięciu zawodników osiągnęło czas poniżej 2:06 godzin, siedmiu pozostało poniżej 2:05:30 godzin .