cracovia
16 października 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

8. Cracovia Półmaraton Królewski – wyniki

Kenijczyk Eric Leon Ndiema oraz Ukrainka Wiktoria Kałużna zostali zwycięzcami 8 edycji Cracovia Półmaratonu. Bieg z metą ulokowaną na TAURON Arenie Kraków ukończyło w sumie 5807 biegaczy.

Bieg panów zdominowali zawodnicy z Kenii, którzy zajęli całe podium. Co prawda nie udało się pobić rekordowego biegu z 2019 roku, kiedy to zwycięzca osiągnął metę w czasie 1:01:34, ale bieg należał do jednych z najszybszych w Polsce w tym roku. Najlepszy okazał się Kenijczyk Eric Leon Ndiema, osiągając linię mety w czasie 1:02:09. Jako drugi z wynikiem 1:02:37 na metę wbiegł David Metto, który miał apetyt na biegowego hat-tricka. Wygrywając Półmaraton, miał szansę stać się pierwszym biegaczem, który sięgnął po triumf we wszystkich trzech biegach Krakowskiej Triady Biegowej (19. Cracovia Maraton, 15. Bieg Trzech Kopców i 8. Cracovia Półmaraton Królewski). Tym razem musiał zadowolić się jednak drugim miejscem. Trzeci z Kenijczyków, Paul Tiongik, ukończył bieg w czasie 1:03:11.

Bardzo dobrze zaprezentował się Mateusz Kaczor, który bardzo długo biegł tuż za prowadzącą trójką. 10 kilometr Mateusz minął w czasie 29.11 (według oficjalnych międzyczasów) – Kenijczycy w 29.00. Ostatecznie na metę Polak dobiegł w 1:03.31. Jest to trzeci wynik w tegorocznych polskich tabelach półmaratońskich.

Bieg kobiet wygrała Ukrainka Wiktoria Kałużna (1:12:26), dla której jest to drugi triumf w Krakowie tej jesieni. Przed dwoma tygodniami sięgnęła po zwycięstwo w 15. Biegu Trzech Kopców. Podium uzupełniły Kenijka Beatrice Cherono (1:14:06) oraz trzecia na mecie Monika Jackiewicz (1:15:38).

W tym samym czasie odbył się bieg na 5 kilometrów, promujący Igrzyska Europejskie, które odbędą się w Krakowie w na przełomie czerwca i lipca 2023. Dystans ukończyło 498 osób, a zwyciężyli Ukrainiec Bogdan Semenowycz (14:38) i Białorusinka Swietłana Sanko (16:14) .