20 kwietnia 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

26 tys. osób weźmie udział w ORLEN Warsaw Marathon


Godziny dzielą nas od startu ORLEN Warsaw Marathon. 20 i 21 kwietnia w trzech biegach (3,33 km, 10 km, maraton) wystartuje łącznie rekordowe 26 tysięcy osób z całego świata. W trakcie imprezy zostaną rozegrane 83. Mistrzostwa Polski w Maratonie mężczyzn. 

ORLEN Warsaw Marathon to jednak nie tylko biegi. Dla wszystkich zainteresowanych otwarto ciekawe centrum całej imprezy. My już je odwiedziliśmy zobaczcie:

 IMG 2611  IMG 2613
 Namiot – biuro zwodów do biegu na 10 km, są jeszcze dwa, bliźniaczo podobne na 3,33 i do maratonu  Meta


Każdą osobę, bez względu na to czy bierze aktywny udział w imprezie czy też jest tylko kibicem zapraszamy na Expo, które mieścić się będzie w namiocie tuż obok biura zawodów (zobacz na mapie). Będziemy tam mieli swoje stoisko, które będzie można odwiedzić w sobotę w godzinach od 10:00 do 18:00 i w niedzielę od 8:00 do 18:00. Oprócz nas na odwiedzających czekają m.in. adidas, Asics, ERGO-sklep, ForPro, InterSport, Ortoreh.pl, Puma, Skora, sklepbiegacza.pl, sklepbiegowy.pl i Timex.
Trzy dystanse i prawie 26 tysięcy uczestników

Rywalizacja odbędzie się na trzech dystansach, dostosowanych do możliwości wszystkich pasjonatów biegania. Królewski dystans 42,195 km uzupełnią bieg indywidualny i drużynowy na 10 km oraz bieg charytatywny na 3,33 km BiegamBoLubię POMAGAM. W tym ostatnim z uwagi na dobry stan nawierzchni trasy mogą wystartować również osoby na wózkach inwalidzkich. 
Do biegu na dystansie maratonu zapisanych jest 5860 osób! Limity miejsc do biegów na 10 km i 3,33 km – 10 tys. są już dawno osiagnięte.
Profesjonalne pakiety startowe i cenne nagrody

Poza sportowymi emocjami i satysfakcją z ukończenia maratonu gwarantowane są także cenne nagrody. Najszybsza kobieta i najszybszy mężczyzna zdobędą po 70 tys. złotych. Gratyfikacje nie ominą zwycięzców kategorii wiekowych. Każdy zarejestrowany uczestnik maratonu otrzyma profesjonalny pakiet startowy. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom biegaczy, odmienne pakiety startowe ASICS dedykowane są uczestnikom każdej z konkurencji. Zestawy zawierają wszystko, czego potrzebują profesjonalni biegacze na trasie. Wśród zarejestrowanych uczestników organizujemy także specjalny konkurs, w którym można wygrać nowy model Mercedesa CLA. Szczegóły konkursu na www.orlenmarathon.pl.
Atest PZLA oraz najlepsi zawodnicy

Start oraz meta maratonu zlokalizowane będą w okolicy Stadionu Narodowego. Startujemy o godzinie 9:30 rano w niedzielę 21 kwietnia. Dziesięć minut później ruszy konkurencja na dystansie 10 km. Bieg charytatywny 3,33 km BiegamBoLubię POMAGAM odbędzie się dzień wcześniej – w sobotę o godzinie 18:00. Atestowana przez PZLA trasa maratonu poprowadzona zostanie ulicami południowych dzielnic lewobrzeżnej Warszawy. W ramach imprezy rozstrzygnięte zostaną także 83. Mistrzostwa Polski w Maratonie Mężczyzn.

ORLEN_Warsaw_Marathon_HSzost_fot_L_Nazdraczew_www.jpg
Henryk Szost (fot. Lukas Nazdraczew)

Na czele maratonu pobiegną zawodnicy światowej sławy. Do Henryka Szosta (rekord życiowy – 2:07:39), najszybszego aktualnie przedstawiciela Starego Kontynentu i dziewiątego zawodnika tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w maratonie, dołączą m.in.: Marokańczyk Jaouad Gharib (2:05:27), Ukrainiec Dmitry Baranovsky (2:07:15) oraz znani z niesamowitej wytrzymałości Kenijczycy: Nicholas Manza Kamkya (2:06:34), Felix Keny (2:07:31) oraz Jairus Chanchima (2:07:44) i Evans Kipkogei Ruto (2:07:49). Skład uzupełnią m.in. utalentowani Polacy: Arkadiusz Gardzielewski (2:11:34), Błażej Brzeziński (2:14:02).
Utrudnienia w ruchu

W dniu ORLEN Warsaw Marathon ruch kołowy w okolicach trasy biegów może być czasowo utrudniony, dlatego tego dnia warto skorzystać z komunikacji miejskiej. Wybór tramwajów i autobusów sugerowany jest także publiczności. Z uwagi na masowy charakter wydarzenia oraz ograniczenia w ruchu, organizator nie zapewnia parkingów dla uczestników maratonu oraz kibiców. 
Po opuszczeniu jezdni przez ostatniego zawodnika, ruch na wszystkich ulicach będzie systematycznie przywracany. Oznacza to, że główne arterie nie będą blokowane przez cały czas trwania biegu, a jedynie w okresie pokonywania trasy przez biegaczy. Takie rozwiązanie ma skrócić niedogodności dla mieszkańców do niezbędnego minimum.   
Wszystkie pakiety startowe będą wydawane w Biurze Zawodów od środy 17 kwietnia do soboty 20 kwietnia. Godziny otwarcia Biura znajdują się na stronie internetowej maratonu. Każdy uczestnik może liczyć na profesjonalną pomoc na trasie i poza nią. W niedzielę od godziny 07:00 do 16:30 działa Miasteczko Biegaczy, gdzie znajdą się przebieralnie, depozyt i hala masaży. 
Stacje Kibicowania na trasie, koncert na mecie

Wzdłuż trasy maratonu powstaną specjalne Stacje Kibicowania zlokalizowane przy czterech wybranych Stacjach Paliw ORLEN (aleja 3 maja przy ul Wioślarskiej; róg ulic Czerniakowskiej i Suligowskiego; róg ulic Sobieskiego i Limanowskiego; róg ul. Rosoła i Migdałowej). W każdej z nich, oprócz ogromnego ładunku sportowych emocji, znajdą się również atrakcje muzyczne i specjalne promocje w ofercie Stop Cafe. Kibiców i finiszujących zawodników będzie wspierać także zespół Future Folk, który zagra w pobliżu Miasteczka Biegaczy na mobilnej scenie umieszczonej na dachu autobusu Red Bull Tourbus. Nie zabraknie także strefy gastronomicznej, profesjonalnej opieki medycznej i schludnych stref sanitarnych, umieszczonych wzdłuż trasy biegu.
Program imprezy

20 kwietnia 2013 r. (sobota)
17:00 – Zbiórka uczestników biegu 3,33 km BiegamBoLubię POMAGAM
18:00 – Start biegu 3,33 km BiegamBoLubię POMAGAM
19:00 – Oficjalne otwarcie ORLEN Warsaw Marathon (Stadion Narodowy, płyta główna)
19:00 – Lidl Pasta Party i występ artystyczny (Stadion Narodowy, płyta główna, wstęp od godz.: 18.00, brama nr 2, wejścia D11 – D13)
20:30 – Koniec części oficjalnej
21:00 – Koniec Lidl Pasta Party
21 kwietnia 2013 r. (niedziela)
08:00-09:00 – Zbiórka uczestników biegu ORLEN Warsaw Marathon oraz Biegu na 10 km w strefach startowych
09:00-09:15 – Rozgrzewka w strefach startowych
09:30 – Start ORLEN Warsaw Marathon
09:40 – Start Biegu na 10 km
11:30 – Zamknięcie trasy Biegu na 10 km
13:30 – Dekoracje zawodników (przy bramie mety)
13:30 – Dekoracja zwycięzców ORLEN Warsaw Marathon i 10 km
14:30 – Dekoracja uczestników biegów we wszystkich kategoriach
15:30 – Finał konkursów i wręczenia nagród dla biegaczy
16:30 – Zakończenie ORLEN Warsaw Marathon

21 kwietnia w Warszawie szykuje się prawdziwe święto sportu!

Możliwość komentowania została wyłączona.