cracov
9 listopada 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Zapisy na Cracovia Maraton 2024 ruszyły! 14 kwietnia morze biegaczy w Krakowie


Zapisy do udziału w 21. Cracovia Maraton otwarte! W biegu, który odbędzie się 14 kwietnia 2024, ze startem i metą na krakowskim Rynku Głównym będzie mogło wziąć udział 7000 uczestników. Organizatorzy 21. Cracovia Maraton podjęli decyzję o utrzymaniu opłaty startowej na poziomie ubiegłorocznej z 20. Cracovia Maraton. Kolejną dobrą informacją jest fakt, że wsłuchując się w głosy biegaczy, przywrócono nagrody w kategoriach wiekowych.

Dlaczego warto pobiec #zHistoriąwTle?

Odbywający się od 2002 roku Cracovia Maraton to najważniejsze wydarzenie biegowe w Krakowie i największy wiosenny bieg na królewskim dystansie w Polsce. Jest najbardziej międzynarodowym wśród polskich maratonów, z najwyższą w kraju frekwencją uczestników z zagranicy.

Udział w biegu pozwala na doświadczenie Krakowa z zupełnie innej perspektywy. Rynek Główny, Droga Królewska, Wawel, Błonia i nadwiślańskie bulwary spięte mostami – to jedyna swojego rodzaju okazja, by poznać najpiękniejsze i najcenniejsze miejsca królewskiego miasta, by zaprzyjaźnić się z jego malowniczymi zakątkami i imponującymi zabytkami.

Impreza odbywa się pod hasłem „z historią w tle”. Od 2014 roku start i meta maratonu zlokalizowane są na Rynku Głównym, jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Krakowa. Uczestnicy przebiegają obok najważniejszych zabytków miasta, takich jak Sukiennice, Zamek Królewski na Wawelu, kościół na Skałce. Mijają także nowoczesne, charakterystyczne dla stolicy Małopolski obiekty, takie jak TAURON Arena Kraków, Centrum Kongresowe ICE Kraków czy kładka im. o. Bernatka. W 2005 roku biegacze po raz pierwszy pojawili się w Nowej Hucie, a powrócili tam w 2018 roku, po pięciu latach przerwy. Od tego czasu, uczestnicy Cracovia Maratonu co roku mają okazję poznać socrealistyczne oblicze najmłodszej dzielnicy Krakowa.

Cracovia Maraton w liczbach

Organizowany od 2002 roku Cracovia Maraton to jedna z najpopularniejszych imprez biegowych w Polsce. Jest to też najbardziej międzynarodowy spośród wszystkich polskich maratonów, z najwyższą w kraju frekwencją uczestników z zagranicy. W dotychczasowych edycjach Cracovia Maraton gościliśmy biegaczy z 70 krajów. W 20. edycjach Cracovia Maraton, bieg ukończyło 61 392 zawodników i zawodniczek.  

Rekordy trasy krakowskiego maratonu, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, zostały ustanowione podczas jego 18. edycji. Wynoszą one odpowiednio dla mężczyzn: 2:09:18 (Cyprian Kotut z Kenii) oraz dla kobiet 2:28:03 (Wiktorija Chapilina z Ukrainy).

GRU 4356 fot. Szymon Gruchalski Archiwum Zarzadu Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Zapisy internetowe do 21. Cracovia Maraton przyjmowane są TUTAJ. Przed rejestracją, prosimy zapoznać się z REGULAMINEM biegu. Zgłoszenia internetowe przyjmowane będą do 3 kwietnia 2024 roku lub do dnia, w którym wyczerpany zostanie limit startujących. Jeżeli zostaną wolne miejsca, zapisy będą jeszcze prowadzone w Biurze Zawodów – w dniach 12-13 kwietnia 2024 roku. Za ważne zgłoszenie uważa się prawidłowo wypełniony formularz zgłoszeniowy oraz uiszczenie opłaty startowej. W przypadku braku wpłaty niezwłocznie po rejestracji, zgłoszenie uważa się za nieważne.

Istnieje możliwość zapisów drużynowych. Minimalna liczba zawodników, których można zapisać w ten sposób to 5 osób. Szczegóły na temat zasad zapisów drużynowych znajdują się TUTAJ.

Ustalony został limit startujących – 7000 zawodników. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany ww. limitu. W biegu mogą wziąć udział osoby, które najpóźniej w dniu 14 kwietnia 2024 r. ukończą 18 lat. Opłaty startowe wynoszą:

  • 120 złotych – do 09.02.2024 r.
  • 160 złotych – 09.02.2024 r. – 03.04.2024 r.
  • 200 złotych – 12-13.04.2023 r. w Biurze Zawodów, w przypadku niewyczerpania limitu startujących

Wniesienie opłaty startowej możliwe jest wyłącznie poprzez system płatności PayU do dnia 3 kwietnia 2024 roku, bezpośrednio po zgłoszeniu uczestnictwa lub – w przypadku niewyczerpania limitu startujących i przyjmowania zgłoszeń – w Biurze Zawodów, według ww. stawki. Brak wpłaty przy zgłoszeniu skutkuje usunięciem z listy startowej. System PayU umożliwia wniesienie opłaty startowej w EURO poprzez przeliczenie opłaty startowej wg kursu EURO z dnia dokonywania opłaty. W Biurze Zawodów nie ma możliwości płatności w EURO.

Pakiety startowe nie zawierają  koszulki. Podczas rejestracji zawodnicy deklarują jedynie chęć zakupu koszulki oraz jej rozmiarKoszulki techniczne marki Asics będą sprzedawane w Biurze Zawodów na Expo podczas Imprezy przez Sponsora Technicznego 21. Cracovia Maraton

Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z następującymi dokumentami:

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments