ca times.brightspotcdn
23 marca 2024 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Za tydzień Mistrzostwa Świata w przełajach. Na listach wiele gwiazd, ale bez Polaków


Ponad 400 zawodników z 51 krajów wystartuje w Mistrzostwach Świata w biegach przełajowych, które 30 marca odbędą się w Belgradzie. Podobnie jak przed rokiem w australijskim Bathurst na starcie nie zobaczymy Polaków.

W sumie do biegów indywidualnych seniorów zgłoszonych zostało 245 zawodników (138 mężczyzn i 107 kobiet), a w biegach do lat 20 wystartuje 187 zawodników (95 mężczyzn i 92 kobiety). W sztafecie mieszanej zgłoszono 12 krajów.

Na czele tabeli medalowej z ostatniego światowego czempionatu znalazła się Kenia, która ponownie wysyła silną reprezentację. Swojego seniorskiego tytułu bronić będzie Beatrice Chebet, która w zeszłym roku oprócz mistrzostwa w przełajach zdobyła jeszcze brązowy medal na 5000 metrów podczas mistrzostw świata w Budapeszcie oraz mistrzostwo świata w biegu ulicznym na 5 kilometrów w Rydze. Bardzo ciekawie zapowiada się start rekordzistki świata na 10 kilometrów Agnes Ngetich. Na liście zgłoszeń znajduje się także wielokrotna złota medalistka olimpijska i światowa Sifan Hassan, która potwierdziła jednak, że nie wystartuje.

W biegu mężczyzn wystartują zwycięzcy dwóch poprzednich edycji Jacob Kiplimo i Joshua Cheptegei, którzy będą chcieli zdobyć jak najwięcej medali dla Ugandy. W Bathurst na podium znaleźli się oboje, a przedzielił ich srebrny medalista z Etiopii Berihu Aregawi, który również w Serbii stanie do rywalizacji. Najmocniejszym zawodnikiem z Kenii wydaje się być Sabastian Sawe.

Jak zauważają komentatorzy, do tegorocznych Mistrzostw Świata w biegach przełajowych jest zgłoszona rekordowo niska liczba zawodników z Europy i to pomimo rozgrywania ich w Serbii. Łącznie wystartuje ich jedynie 44, co oznacza jedynie 11% wszystkich startujących. Dla porównania w pierwszych edycjach w 1973 i 1974 roku było ich ponad 85%. Czy to oznacza odwrót zawodników z Europy od biegów przełajowych?

Polacy kolejny raz nie staną na linii startu. W historii tej imprezy zdobyliśmy dwa indywidualne medale: Bronisława Ludwichowska (srebro w 1975) oraz Bronisław Malinowski (srebro w 1979), a także drużynowy medal w 1975 roku (Bronisława Ludwichowska, Renata Pentlinowska, Celina Magala, Zofia Kołakowska).

Listy startowe Mistrzostw Świata w biegach przełajowych 2024 – Belgrad

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marian
Marian
22 dni temu

Skąd brąz Mamińskiego w 1979? Wtedy Bronisław Malinowski był wicemistrzem…

Baltazar
Baltazar
22 dni temu

A Rolbiecki nie startuje?

Dren
Dren
22 dni temu
Reply to  Baltazar

Startuje. Liczy się pierwsze 800m.

Tomas
Tomas
22 dni temu

Ale będzie się działo.