433443008 421243280597079 8629895584021220570 n
23 marca 2024 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Polacy zdominowali Mistrzostwa Europy Masters w maratonie

Jakub Gorzelańczyk oraz Ewa Jagielska okazali się najszybszymi maratończykami rozgrywanego w Toruniu w ramach Mistrzostw Europy Masters maratonu. W zawodach wystartowało nieco ponad 500 zawodników z ponad 25 krajów.

Zawodnicy wystartowali o godzinie 10 w iście maratońskiej pogodzie. Od początku zawodnikom towarzyszyła mżawka i kilkustopniowa temperatura, a w samotną walkę z dystansem wyruszył Jakub Gorzelańczyk. 33-letni zawodnik wystartował w klasyfikacji OPEN, w której mogli wystartować wszyscy zawodnicy bez względu na wiek. Ostatecznie Gorzelańczyk dobiegł do mety w czasie 2:23.10 co jest jego rekordem życiowym.

Gorzelańczyk zapytany o to skąd pomysł na start akurat w tej imprezie powiedział: „Szczerze mówiąc plany na wiosnę miałem zupełnie inne. Miało być MP w półmaratonie w Gnieźnie i MP w maratonie w Łodzi. Pierwsze impreza odwołana, a druga przełożona. Ponieważ chciałem pobiec maraton w Kraju, a takich jest niewiele, dlatego rozważałem ten Toruń. Czekałem też na decyzję PZLA w sprawie półmaratonu, jednak zapadła ona dokładnie dzień po tym jak już byłem zmuszony zapisać się na Toruń (ostatni dzień zapisów). Tak to wygląda że ciężko planować starty w Polsce.” Zawodnik MKS Siechnice sześć dni wcześniej zajął dziesiąte miejsce w 20. Recordowej Dziesiątce z rekordem życiowym 30:18. Poznański bieg wyglądał dla niego zupełnie inaczej, gdyż mógł liczyć na bieg w grupie. W Toruniu praktycznie cały bieg pokonał sam. Czy w przypadku współpracy na trasie maratonu mógł osiągnąć jeszcze lepszy rezultat? „Nie chcę spekulować ile mógłbym pobiec. Powiem tylko że trenowałem na prędkości ok. 3’20/km. Poza tym tak dzisiaj zacząłem. Połówkę miałem nieznacznie poniżej 1:10

433430276 421242957263778 302391427374436754 n
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W kategorii kobiet triumfowała Ewa Jagielska, która pokonała trasę wmaratonu w czasie 2:41.20. Polska zdobyła jednocześnie tytuł Mistrzyni Europy masters w kategorii K40.