90025875.jpg
28 lutego 2024 Bartłomiej Falkowski Newsy

Wyścig technologiczny trwa – w czym Kipchoge pobiegnie w Tokio?


Od kilku sezonów World Athletics ściśle reguluje to w jakich butach można startować w danych konkurencjach. Buty muszą spełniać określone wymogi dotyczące wysokości podeszwy oraz umieszczonych w nich płytek. Na najnowszej liście butów dopuszczonych przez World Athletics jest nowy model Nike oznaczony jako prototypowy z możliwością użytkowania w zawodach od 3 marca 2024 roku. To właśnie tego dnia w maratonie w Tokio wystartuje m.in. Eliud Kipchoge i Sifan Hassan.

Po obuwniczej rewolucji kilka lat temu World Athletics wprowadziło ścisłe przepisy dotyczące obuwia. Wysokość pianki w butach do startów ulicznych nie może przekraczać 40 milimetrów, a w środku jedna, lub kilka płytek muszą być umieszczone w jednej linii. Początkowo przepisy mówiły także o ogólnej dostępności modelu. Oznaczało to, że aby dany but był dopuszczony do użytku musiał być w wolnej sprzedaży dając wszystkim zawodnikom równe szanse. Ten przepis, po lobbowaniu producentów obuwia, został zmieniony. Obecnie na liście może znajdować się obuwie prototypowe dostępne jedynie dla wybranych przez producenta biegaczy. Musi ono spełniać wymagania techniczne i dopuszczone jest jedynie na rok. Jeśli po tym czasie nie trafi do sprzedaży zostaje skreślone z listy.

Na zaktualizowanej liście butów World Athletics pojawił się tajemniczy Nike DEV15. Początek jego rocznego dopuszczenia przypada akurat na trzeciego marca. Tego dnia w Tokio, w pierwszym tegorocznym biegu z cyklu World Marathon Majors, wystartują ikony amerykańskiej marki, czyli Eliud Kipchoge i Sifan Hassan. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to oni wystąpią w zupełnie nowym modelu Nike.

Jesienią 2023 roku adidas ogłosił wprowadzenie Adizero Adios Pro Evo 1 o wadze jedynie 138 gramów, co było dużym szokiem dla biegowego świata. Już po kilku tygodniach media obiegły informacje o kolejnych modelach chińskich marek, które co chwilę przebijały swoich poprzedników lekkością. 98 gramów, 95 gramów, a ostatnio Li Ning zaprezentował but o masie 89,5 grama. Czy Nike pójdzie w tę stronę? Dowiemy się już wkrótce.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
1 miesiąc temu

Na wyścigi tylko Puma Fastroid 😀 spojler 😀

Grzechu
Grzechu
1 miesiąc temu
Reply to  Andrzej

A ja naiwnie myślałem że najlepszy jest ten szwajcarski przesadnie drogi szajs 😜🤣

Wojciech
Wojciech
1 miesiąc temu

Może na boso by pobiegł albo w butach bez wsparcia ? Wtedy przynajmniej rekord zależał by tylko i wyłącznie od jego samego, a nie butów na sterydach….

yacool
yacool
1 miesiąc temu
Reply to  Wojciech

Wszystkie rekordy z bieżni tartanowej też by trzeba wymazać i uznać tylko te z bieżni szutrowej. To samo z kolcami lekkoatletycznymi. A jakby tak przyjrzeć się naturze, to nigdzie nie ma czegoś takiego jak płaska bieżnia, więc nawet tu jest problem z ułatwieniem. Dlatego jedyne wartościowe wyniki to te zrobione przez pierwotnych, ale nie ma ich w bazie jafu.

P R
P R
1 miesiąc temu
Reply to  Wojciech

Wyciąg z regulaminu Cracovia Maraton. Pkt 14. Za niedozwolone uznaje się: … i. start i bieg bez obuwia.

Andrzej
Andrzej
1 miesiąc temu

Kipchoge pobiegł w Alphaflay Elite,buty te oprócz różnic technologicznych jak inne zakrzywienie płytki itp. są również lżejsze od Alphaflay 3 o około 20 gramów, pozdrawiam wszystkich