utamain 1
13 maja 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Ultra-Trail Australia. Polak na podium 100-kilometrowego biegu

Podczas odbywającego się w malowniczym miasteczku Katoomba festiwalu biegów górskich rozgrywane są zawody, których głównym wydarzeniem jest Ultra-Trail Australia 100 (UTA100) – bieg na 100,4km z przewyższeniem 4460 metrów. W tegorocznej edycji tego trudnego begu na podium stanął reprezentant Polski Piotr Babis, który z czasem nieco ponad 10 godzin zajął 3 miejsce.

Ultra-Trail Australia rozgrywany jest w dniach 11-14 maja w sercu olśniewających Gór Błękitnych, zaledwie 90 kilometrów od Sydney. Tysiące biegaczy i widzów mają okazję uczestniczyć w święcie biegania. Góry Błękitne to świat sam w sobie, w którym można zatracić się w urokliwych miejscach i odkrywać różnorodne epickie szlaki w ciągu kilku minut od centrum miasta.

W ramach festiwalu rozgrywane są cztery dystanse:

• 100,4km (4400m up),
  • 50,3km (2400m up),
  • 22,7km (750m up),
  • 11km (477m up).

Trasa UTA100, obejmuje takie punkty jak ścieżka spacerowa Golden Stairs, oszałamiający las Leura i malownicze wodospady Wentworth. Być może najbardziej znany jest koniec biegu, w którym biegacze muszą zmierzyć się ze ścianą schodów przed dotarciem do mety.

uta

Najszybszym zawodnikiem tegorocznej edycji UTA100 okazał się Nowozelandczyk George Murray, który trasę pokonał w 9 godzin, 32 minuty i 59 sekund. 12 minut za nim dobiegł reprezentant Australii Mike Carrol, a na trzecim miejscu uplasował się Piotr Babis.

6Travis BoyleAustralia10:35:13

32-letni Piotr Babis (ITRA Performance Index 826) już w tym roku świetnie prezentował się na trasach australijskich biegów. W marcu tego roku wygrał w dwóch biegach:

• 4 marca 2023 – 1. miejsce w Gone Nuts Adventure Run (101km, 2320m up),
  • 25 marca 2023 – 1. miejsce w Kunanyi Mountain Run (25k4km, 1470m up).

Wśród kobiet najszybsze były reprezentantki gospodarzy: Emily Gilmour-Walsh, Lucy Bartholomew, Lou Clifton. Najliczniejszymi biegami festiwalu były biegi na 50 kilometrów (1940 startujących) oraz 22 kilometry (1981 startujących).

W 2019 roku UTA100 wygrał Marcin Świerc, pokonując trasę biegu w 9:31:15.

ferns stairs left content

Ultra-Trail Australia to obecnie największy bieg trailowy na półkuli południowej i drugi co do wielkości na świecie. Rozwinął się w ciągu swojej 14-letniej historii w integracyjny i kultowy festiwal biegów przełajowych trwający 4 dni. Dostępne są dystanse dostosowane do wszystkich umiejętności, od doświadczonych biegaczy po początkujących, wraz z ogromną serią imprez, festiwalem filmowym, dotyczącym biegów przełajowych. UTA jest częścią UTMB World Series, a wszystkie dystanse dają możliwość zdobycia Running Stones, czyli drogi do kwalifikacji do UTMB Mont Blanc. UTA100 to także bieg kwalifikacyjny do prestiżowego biegu Western States 100 Mile Endurance Run.