12 2048x1366 1
18 lipca 2023 Bartłomiej Falkowski Newsy

Ujawniono kolejne drużyny w rywalizacji Team Up! Europe podczas 45. Nationale – Nederlanden Maratonu Warszawskiego


Organizatorzy zbliżającego się wielkimi krokami 45. Nationale – Nederlanden Maratonu Warszawskiego ujawnili kolejne dwie drużyny biorące udział w Team Up! Europe. Projekt ten ma być okazją do uatrakcyjnienia rywalizacji elity. Dwa ujawnione zespoły nadają kolorytu oraz wzbudzają kontrowersje przed nadchodzącym biegiem.

Jak piszą organizatorzy „trudno wyobrazić sobie imprezę sportową w Polsce bez udziału reprezentantów wschodniego sąsiada”. W skład drużyny wchodzi Olga Nyzhnyk – trzecia zawodniczka mistrzostw Europy w biegu na 10 000 metrów w roku 2012. Jej maratoński rekord to 2:27:58. Drugą kobietą w stawce jest Maryna Nemchenko. Zawodniczka w tym roku wygrała trudny półmaraton w Jerozolimie. Jej maratońska życiówka to 2:35:31. Skład uzupełniają: Mykola Mevsha z życiówką 2:17:49 z Dębna w 2022 roku oraz Vitalij Shafar. Shafar, mimo zaawansowanego wieku (41 lat), dalej biega na wysokim poziomie. W tym roku zwyciężył m.in. w półmaratonie w Karlowych Varach. Organizatorzy przywołują jego sensacyjne zwycięstwo w Maratonie Warszawskim w 2006 roku i pobicie rekordu trasy. Niestety jednocześnie łamanie przepisów antydopingowych nazywają na stronie Team Up! Europe „problemami z paszportem biologicznym”. Przypomnijmy, że Shafar do 2020 roku odbywał trzyletnią karę związaną z wykryciem w paszporcie biologicznym nieprawidłowości dowodzących stosowania środków lub metod zabronionych przez Światową Agencję Antydopingową. Absurdalność całej sytuacji dodatkowo podnosi fakt, że na stronie facebookowej wydarzenia pierwszy komentarz pod ogłoszonym ukraińskim składem brzmi: „I wish you all the best” i pochodzi od Kenijczyka Cosmasa Kyeva, który również ma na swoim koncie karę za stosowanie niedozwolonych środków. Kyeva to etatowy uczestnik wielu polskich biegów ulicznych.

Drugą drużynę reprezentują Szwajcarzy. Na czele szwajcarskiej elity stoi maszynista Elias Gemperli z rekordem 2:21:50. Jak podkreślają organizatorzy wykazał się on świetnym zmysłem managerskim skrzykując drużynę w parę dni i nadsyłając zgłoszenie dwanaście minut przed upływem czasu. Jego partnerem będzie David Keller z życiówką 2:21:49. Żeńską część drużyny tworzą: Rahel Meili z rekordem 2:48:24 oraz naturalizowana Etiopka, która wcześniej reprezentowała już Belgię, mająca 47 lat Alemitu Clerc-Bekele z leciwą życiówką 2:34:58.

Jak widać coraz większe szanse w rywalizacji z elitą mają silni, polscy amatorzy. Zachęcamy do zapisów i udziału w 45. Nationale – Nederlanden Maraton Warszawski. Plan mogący pomóc w przygotowaniach do imprezy tworzy na naszych łamach Rekordzista Polski Henryk Szost.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments