14 maja 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Aliphine Tuliamuk wraca do wygrywania

W Stanach Zjednoczonych trwa seria mistrzostw kraju w biegach ulicznych. W tym roku wyłoniono już najlepszych w półmaratonie, biegu na 10 mil, 1 milę czy 10 km. Przyszedł czas na czempionat na 25 km. W rywalizacji pań wygrała Aliphine Tuliamuk (1:23:20). Wśród mężczyzn najlepszy był Leonard Korir (1:15:54).

Tuliamuk ostatni raz wygrała mistrzostwa kraju podczas olimpijskich trialsów w Atlancie (2020). Później zaszła w ciążę i na jakiś czas wypadła z rywalizacji. Ostatecznie pojechała na przełożone igrzyska, ale w Sapporo zeszła z trasy.

Dzisiaj w Grand Rapids (Michigan) w pokonanym polu zostawiła nie byle kogo, bo rekordzistkę USA w maratonie, Keirę d’Amato (1:24:04). Na trzecim miejscu przybiegła Dakotah Lindwurm (1:26:38). Za Korirem finiszowali: Futsum Zienasellassie (1:16:30) i Kiya Dandena (1:16:43). Korir i Zienaselassie zaledwie tydzień temu ukończyli na tych samych pozycjach mistrzostwa w półmaratonie.