pape
10 marca 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Syn byłego prezesa IAAF skazany na pięć lat więzienia za korupcję


Były konsultant ds. marketingu IAAF Papa Massata Diack, wykorzystując swoje kontakty w Międzynarodowej Federacji Lekkoatletycznej, przyjmował łapówki w celu usunięcia rosyjskich sportowców z list dopingowych.

Jego ojcem był Lamine Diack. To senegalski polityk, który w latach 1999-2015 był przewodniczącym IAAF. Tak jak syn również był skazany za korupcję. W jego przypadku były to jednak cztery lata więzienia. Lamine Diack zmarł w 2021 roku. Miał piętnaścioro dzieci.

Proces w sprawie Papy Massaty Diacka toczył się już od kilku lat. We wrześniu 2020 roku sąd pierwszej instancji skazał go na pięć lat więzienia. Teraz sąd apelacyjny w Paryżu podtrzymał ten wyrok.

Ponadto Diack będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości pół miliona euro. To i tak dwa razy mniejsza kwota od tej, jaką orzekł sąd pierwszej instancji.

W 2011 roku Senegalczyk ukrywał doping krwi u rosyjskich sportowców. Działo się to na rok przed Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie. Przez ten proceder wielu zawodników, którzy stosowali niedozwolone środki wspomagające startowało na najważniejszych zawodach czterolecia.

Diack przebywa obecnie w Senegalu. Kraj odmawia jego ekstradycji. Nie jest to jedyny były członek IAAF, który został skazany przez sąd . Trzy lata więzienia w zawieszeniu otrzymał też Habiba Cisse. Pełnił on funkcję radcy prawnego szefa IAAF.

Foto: Papa Massata Diack (Twitter)

Możliwość komentowania została wyłączona.