sydney
11 stycznia 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Sydney Marathon na drodze do dołączenia do World Marathon Majors


Blackmores Sydney Marathon w ubiegłym roku został oficjalnie ogłoszony jako kandydat do na dołączenie do grona Korony Maratonów Świata. Gdyby mu się udało byłby to już siódmy maraton w cyklu, obok tak wielkich biegów jak maratony w Londynie, Chicago, Nowym Jorku, Berlinie, Tokio czy Bostonie. Aby poprawić swoją pozycję Sydney Marathon wysłał właśnie zaproszenie do startu do samego rekordzisty świata Eliuda Kipchoge.

Aby zostać Abbott World Marathon Major bieg musi spełniać określone kryteria dotyczące uczestnictwa, organizacji, certyfikacji, zrównoważonego rozwoju i dziedzictwa przez dwa lata z rzędu w ciągu najbliższych trzech lat. Elementy turystyki są akurat dobrze uwzględnione, ponieważ trasa obejmuje Sydney Harbour Bridge i słynną Operę na linii mety.

Największy problem Sydney ma póki co z frekwencją, ponieważ będzie musiało zwiększyć liczbę finiszerów do 15000 i zwiększyć liczbę widzów. W ostatnim maratonie w 2022 roku wzięło udział 5000 uczestników. Sydney, będące dziedzictwem igrzysk olimpijskich w Sydney, przyciąga jednych z największych na świecie biegaczy długodystansowych. Oczekuje się, że obecność tych elitarnych sportowców wzbudzi duże zainteresowanie imprezą, skróci aktualne czasy ukończenia i będzie stanowić kartę losującą dla biegaczy z grup wiekowych.

Zaproszenie Kipochoge do startu w 2024 roku ma być jednym z elementów zwiększania frekwencji. Póki co rekordzista świata za cel stawia sobie Boston Marathon na wiosnę 2023 roku, a następnie maraton w Nowym Jorku. Kipchoge jasno powiedział , że jego celem jest zostanie pierwszym maratończykiem, który zdobędzie trzy z rzędu tytuły olimpijskie i wszystkie sześć tytułów World Marathon Majors (obecnie ma cztery z sześciu). Start w maratonie w Sydney wydaje się mimo wszystko mało realny, poniewać bieg rozegrany zostanie miesiąc po Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

Oprócz maratonu w Sydney, obecnie częścią procesu kandydującego AbbottWMM są Sanlam Cape Town Marathon w RPA i maraton w Chengdu w Chinach. Dostępne są tylko trzy miejsca dla kandydatów.

Możliwość komentowania została wyłączona.