Yalemzerf Yehualaw
30 grudnia 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Światowe rankingi na 5 i 10 kilometrów za 2022 rok. Kto był najszybszy?

Rok 2022 przyniósł kibicom biegów ulicznych wiele emocji i obfitował w mnóstwo znakomitych rezultatów. Przed tym sezonem jedynie sześciu zawodników pobiegło na ulicy 10 kilometrów poniżej 27 minut, a tylko w 2022 roku zrobiło to aż dziesięciu biegaczy. Ranking najlepszych na 5 kilometrów otwierają Beatrice Chebet z Kenii oraz Jomif Kejelcha z Etiopii, a na czele rankingu dwukrotnie dłuższego dystansu znajduje się Etiopka Yalemzerf Yehualaw oraz Ugandyjczyk Joshua Cheptegei.

Ranking 2022 – bieg na 5 kilometrów kobiet

Najszybszy bieg na 5 kilometrów odbył się w Zurychu w przeddzień finału Diamentowej Ligi. Aż cztery pierwsze wyniki w rankingu za sezon 2022 pochodzą właśnie z tego biegu, a na czele trzy Kenijki z czasami 14.32 – 14.33. Na piątym miejscu znajduje się rekordzistka świata Senbere Teferi (14.29), która w tym sezonie najlepszy rezultat osiągnęła w Herzogenaurach.

Ranking 2022 – bieg na 10 kilometrów kobiet

Bieg na 10 kilometrów został zdominowany przez jedną zawodniczkę – Yalemzerf Yehualaw, która przez cały sezon była niepokonana na szosie. Najmocniejsze biegi to zwycięstwa w maratonach w Hamburgu i Londynie, ale jej rekord świata na 10 km był bez wątpienia jej najlepszym występem w roku. Najlepszą Europejką była Brytyjka Eilish McColgan, która pobiła rekord Europy z czasem 30.19.

Ranking 2022 – bieg na 5 kilometrów mężczyzn

Najszybszym biegiem na 5 kilometrów mężczyzn był bieg w Herzogenaurach, który zwyciężył Yomif Kejelcha w 12:53, pokonując Nicholasa Kipkorira o dwie sekundy. Później Kipkorir wygrał bieg na 5km przy okazji finału Diamentowej Ligi na ulicach Zurychu, osiągając 13:00 razem z Dominicem Lobalu z Sudanu Południowego, który w tym samym czasie zajął drugie miejsce. Grant Fisher z USA był trzeci w Zurychu z czasem 13:01.

Ranking 2022 – bieg na 10 kilometrów mężczyzn

Najmocniejszym biegaczem na 10 kilometrów okazał się w tym roku mistrz świata i mistrz olimpijski Joshua Cheptegei, który uzyskał wynik 26:49 i wygrał bieg w Cannes, wyprzedzając rywali o ponad minutę. Bardziej zacięty był bieg na 10 km w Herzogenaurach, gdzie Kibiwott Kandie wygrał z czasem 26:50 z Sabastianem Sawe (26:54) i Rodrigue Kwizera, który ustanowił rekord Burundi 26:56. Pierwszy raz w historii w jednym biegu mieliśmy na mecie 5 zawodników poniżej 27 minut.

1Joshua CHEPTEGEIUGA26:49
2Kibiwott KANDIEKEN26:50
3Nicholas KIPKORIRKEN26:51
4Sabastian Kimaru SAWEKEN26:54
5Weldon LANGATKEN26:55
5Isaac Kibet NDIEMAKEN26:55
7Rodrigue KWIZERABDI26:56
8Daniel Simiu EBENYOKEN26:58