tomasz pawłowski
5 października 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Spartathlon 2022: Polacy w pierwszej dziesiątce

Rano 30 września spod Akropolu w Atenach na trasę morderczego Spartathlonu wyruszyło 360 śmiałków z całego świata. Do pokonania mieli 245 kilometrów (153 mil) do peloponeskiego miasta Sparta. Była to już 40 edycja tego legendarnego biegu. Do mety znajdującej się pod pomnikiem Leonidasa w Sparcie dotarło 182 biegaczy.

Pierwszy cały dystans pokonał reprezentant gospodarzy Fotis Zisimopoulos, przed dwoma zawodnikami z Japonii Toru Somiya i Yoshihiko Ishikawa. Najlepszym z Polaków okazał się Tomasz Pawłowski, który ukończył rywalizację na 10 miejscu. Z ośmiu Polaków, którzy wystartowali, do mety dobiegła jeszcze jedna Polka Milena Grabska-Grzegorczyk, która zajęła piąte miejsce wśród kobiet z czasem 29:33:29.

10Pawłowski TomaszPolska27:13:06

Najlepszego Polaka na trasie zapytaliśmy o wrażenia z biegu.

Tomek, jak wyglądały Twoje przygotowania do biegu?
Od stycznia biegałem 300-400 km miesięcznie, 5-6 razy w tygodniu, najdłuższe odcinki 25-30 kilometrów, w miarę możliwości próbowałem przyzwyczaić się do biegania w pełnym słońcu, ostanie kluczowe 10-14 dni korzystałem już z sauny. W miarę możliwości wyjeżdżałem też w góry ponieważ Spartathlon to 246 kilometrów, ale też 3000 metrów przewyższenia.

temekpawlowski 1

Jak wyglądał bieg?
Z moim supportem wiedziałem, że pierwsze 12 godzin będzie bardzo upalne, więc postanowiliśmy, że dobrym rozwiązaniem będzie zacząć bardzo spokojnie, tak by siły zostawić na drugą cześć biegu. Okazało się to dobra strategią i ostatecznie z 82 miejsca na 42 kilometrze przesunąłem się na 10 miejsce w okolicy 194 km i tak już zostało do końca.

Jak wygląda odżywianie na trasie tak morderczego biegu?
Ultra to wiadomo, zawody w jedzeniu i piciu, korzystałem głównie z żeli i płynnych pokarmów, woda plus elektrolity, ostatnie 30-40 km już tylko herbata i trochę zupy (kłopoty żołądkowo jelitowe).

Jakie masz dalsze plany na sezon?
W 2022 już nic nie planuję, natomiast w 2023 kilka biegów ultra (m.in. bieg 24h w Barcelonie, Ultr’Ardeche etc.), plus nowa życiówka w maratonie, ale głównym celem będzie kwalifikacja i wyjazd na MŚ w biegu 24 godzinnym.

Trasa Spartathlonu podąża śladami starożytnego greckiego posłańca Pheidippidesa, który w 490 pne biegł z Aten do Sparty, aby szukać pomocy w walce przeciwko Persom. W ubiegłym roku również zwyciężył Grek Fotis Zisimopoulos, który ukończył historyczny bieg w 21 godzin i 57 minut. Wyścig organizowany jest corocznie od 1982 roku pomiędzy Atenami a Spartą. Biegacze przechodzą przez 75 punktów kontrolnych z limitem czasu 36 godzin. Pierwszą edycję biegu wygrał Grecki biegacz ultra Yiannis Kouros i nadal jest rekordzistą w najszybszym czasie wynoszącym 20 godzin i 25 minut. 40.