doping
10 kwietnia 2024 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Rosjanka straciła olimpijski medal po 12 latach


Po 12 latach Jekatierinie Poistogowej odebrano medal z Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. To już trzecia zawodniczka z pamiętnego finałowego biegu na 800 metrów, która została zdyskwalifikowana.

Pierwotnie złotą medalistką biegu na 800 metrów w Londynie była Maria Sawinowa, u której później wykryto doping. Po jej dyskwalifikacji mistrzynią została pierwotnie druga na mecie Caster Semenya, a srebro powędrowało wówczas do Poistogowej. Teraz dojdzie do kolejnych roszad na podium. Złoto utrzyma Semenya, srebrny medal otrzyma Kenijka Pamela Jelimo, a brązowy Amerykanka Alysia Johnson Montano.

Dodajmy, że w tym biegu startowała jeszcze jedna Rosjanka Jelena Arżakowa, która także stosowała niedozwolone substancje.

Poistogowa została zawieszona już w 2015 roku, a dwa lata później Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) podtrzymał zakaz startów, jednak nie wykreślił z listy wyników tych osiągniętych w 2012 roku. Teraz dzięki nowoczesnym badaniom pozwalającym wykryć stosowanie dopingu w przeszłości Rosjanka traci swoje medale.

Poistogowa to żona Ramila Guliyeva, reprezentanta Turcji, który w 2012 roku został mistrzem świata w biegu na 200 metrów. Rosjanka mogła startować w ojczyźnie swojego męża i liczyła, że wystąpi na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu jako neutralny sportowiec.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments