Valencia Half Marathon
5 czerwca 2024 Bartłomiej Falkowski Newsy

Rhonex Kipruto zawieszony za doping do 2029 roku. Mamy też nowy rekord świata!


Rhonex Kipruto został zawieszony przez Athletics Integrity Unit do maja 2029 roku za nieprawidłowości w paszporcie biologicznym. Panel AIU ustalił, że zawodnik „był zaangażowany w celowy i wyrafinowany reżim dopingowy przez długi okres, aby sztucznie poprawić swoje wyniki”. Zawodnikowi został zabrany brązowy medal Mistrzostw Świata na 10 000 metrów z 2019 roku, a jego rekord świata na 10 kilometrów z 2020 roku został wymazany z tabel.

O nieprawidłowościach z paszportem biologicznym zawodnika pierwszy raz usłyszano w maju zeszłego roku. Od tego czasu trwało śledztwo w tej sprawie. Zawodnik nieprawidłowości tłumaczył… alkoholizmem. Organy antydopingowe nie dały wiary tym wyjaśnieniom. AIU ogłosiło, że wszystkie wyniki osiągnięte przez Kenijczyka od września 2018 do maja 2023 roku zostały unieważnione. Oznacza to, że stracił on brązowy medal wywalczony na MŚ w 2019 roku. Co ciekawe brązowym medalistą został w tym przypadku piąty w tym biegu Andamlak Belihu z Etiopii. Stało się tak dlatego, że czwarty zawodnik tamtych mistrzostw, Kenijczyk Rodgers Kwemoi, również został zawieszony za doping.

Co najważniejsze, Kipruto stracił też rekord świata który uzyskał w 2020 roku w Walencji na dystansie 10 kilometrów. Wynosił on 26:24. Od momentu decyzji AIU aktualnym rekordzistą świata jest Berihu Aregawi z Etiopii, który w zeszłym roku pobiegł 26:33.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Baltazar
Baltazar
11 dni temu

Ubaw z tych co zachwycali się nim i jego pseudo rekordem. Wielu jeszcze wpadnie, to samo dotyczy kobiet.

Nacz
Nacz
11 dni temu

W Polsce też jest to zjawisko, największe wśród tych co biegają ci tydzień maraton albo dychy i połówki co weekend z wynikami około 32 i 1:10

NoWay
NoWay
11 dni temu
Reply to  Nacz

Znam takich…ciągle świeżo wyglądają 😉
Ciekawe co trzeba brać….

Mariusz N.
Mariusz N.
11 dni temu
Reply to  NoWay

Tak z ciekawości kto na przykład??

Informator
Informator
11 dni temu
Reply to  Mariusz N.

Dymtro didovodiuk, serhij shevchenko, egor zhukov itd. Generalnie to Ukraińcy z Achilles Leszno i Ukraińcy mieszkający w ostrowie wlkp i oczywiście kenijczycy z benedek team. Mniej znani amatorzy biorą ibuprom zatoki albo sudafed, zawierają one pseudoefedryne.

Mariusz N.
Mariusz N.
11 dni temu
Reply to  Informator

Kenijczyk jeden z benedek wpadł w Tychach na 21km. Tego 3-ciego zhukov to akurat pierwsze słyszę to nazwisko pierwszy raz.

NoWay
NoWay
10 dni temu
Reply to  Mariusz N.

Mariusz N.

Jacula
Jacula
10 dni temu
Reply to  Nacz

Jeśli twierdzisz że amatorzy biegający dychę po 32 minuty i połówkę po 1.10 nawet co tydzień że coś biorą, to jesteś głupszy niż ustawa przewiduje xd , dla ciebie taki czas to zapewne kosmos skoro tak piszesz…. Bieganie co tydzień w okresie startowym nie wymaga sterydu i dopingu, wystarczy dobrze wypocząć w tygodniu

Baltazar
Baltazar
10 dni temu
Reply to  Jacula

Właśnie, bieganie 2-3 minuty wolniej od życiówki to zaledwie drugi zakres jak trening tempowy ale ten arogant to zwykły tempak

Runner
Runner
11 dni temu

Absolutnie nikt się nie spodziewał

Baltazar
Baltazar
10 dni temu
Reply to  Runner

Beka jak na forum byli chyba wręcz wyznawcy tego pseudo biegacza.

Biegacz
Biegacz
11 dni temu

Śmieć ludzki