IMG 5746 2
13 maja 2024 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Rekord świata Wincentego Korczaka w biegu 24 godzinnym – UltraPark Weekend


W dniach 11-12 maja w Pabianickim Parku Wolności po raz szósty odbył się UltraPark Weekend, w ramach którego rozgrywane były zawody biegowe na dystansie 50 km, jak również biegi: 24-godzinny i 48-godzinny. Zawody zgromadziły znakomitych biegaczy nie tylko z Polski (np. Patrycja Bereznowska czy Paweł Żuk), ale również z Ukrainy, Litwy, Wielkiej Brytanii, a nawet ze Stanów Zjednoczonych czy z Chin.

W biegu 24-godzinnym na pętli o długości 1725 metrów tradycyjnie już po raz piąty wystartował mieszkaniec Antoniówki, członek Stowarzyszenia Biegiem Radom! – Wincenty Korczak. W biegu wystartowało 84 zawodników.

Wincenty tradycyjnie rozpoczął swój bieg spokojnym tempem i początkowo plasował się w drugiej połowie stawki, jednak z każdą kolejną godziną przesuwał się do góry w klasyfikacji generalnej. Momentami było ciężko – dokuczał żołądek, zaczęły pojawiać się pierwsze bóle, ale dzięki swojej sile mentalnej Wincenty nie poddał się i dzielnie walczył o kolejne kilometry. A kiedy nogi nie chciały już biec, on biegł głową i sercem.

Ostatecznie Wincenty Korczak w czasie 24 godzin przebiegł 219 km 939 metrów, poprawiając swój rekord życiowy na tym dystansie o ponad 11 km i ustanawiając nowy REKORD ŚWIATA w kategorii M65! Poprzedni rekord został ustanowiony w 2004 roku przez Francuza Christiana Mainixa, czyli przez 20 lat nikt nie był stanie pobić tego rekordu.

Trzeba zaznaczyć, że Wincenty był jednym z najstarszych zawodników na tym dystansie (w tym roku będzie obchodził swoje 67 urodziny), a wynik, który uzyskał, pozwolił mu na zajęcie 11 miejsca w klasyfikacji generalnej oraz 1 miejsca w swojej kategorii wiekowej. Tym samym obronił ubiegłoroczny tytuł Mistrza Polski w swojej kategorii wiekowej.

Czy Wincenty wystartuje jeszcze kiedyś na tym dystansie, by po raz kolejny pobić swój rekord? A może wybierze jakiś inny dystans? Myślę, że niebawem się o tym przekonamy. 

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tadeusz Kraska
Tadeusz Kraska
11 dni temu

Wszystko ładnie, tylko przydałoby się dołożyć do wyniku Witka 100km😜

Zibi
Zibi
10 dni temu

Twardy herbatnik z niego, truchtać przez 24h to mega wyczyn. Brawo