5f5213fee9d6e o large 1
18 czerwca 2024 Iza Żaczek Newsy

Polski policjant Mistrzem Europy w Suffolk Backyard Ultra


Łukasz Wróbel z Leszna to sportowiec, który od kilkunastu lat trenuje bieganie, a na co dzień pełni funkcję zastępcy oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Lesznie. Ostatnio przebiegł 590 kilometrów podczas zawodów Suffolk Backyard Ultra we wschodniej Anglii, zajmując pierwsze miejsce. Po ponad 63 godzinach biegu i pokonaniu 271 zawodników zdobył tytuł Mistrza Europy.

Mł. asp. Łukasz Wróbel od dawna rywalizuje w ekstremalnych ultramaratonach w Polsce. W marcu 2024 roku wygrał Mistrzostwa Polski Backyard Ultra Warmia, które odbywały się wokół jeziora Kielarskiego niedaleko Olsztyna. Po tym sukcesie przyszła pora na starcie z najlepszymi biegaczami z Europy.

Formuła zawodów powstała w USA i i szybko zyskała zwolenników na całym świecie, a zasady rywalizacji są proste. Zawodnicy biegną po pętli długości 6,706 km, a na pokonanie każdej z nich mają 60 minut. Po kolejnej pełnej godzinie, muszą być gotowi, by stanąć na linii startu do kolejnej pętli. Czas pomiędzy pętlami poświęcają na regenerację. Nieukończenie pętli w wyznaczonym limicie czasu, skutkuje odpadnięciem z zawodów (DNF). Zawodnicy mają za zadanie pokonać jak najwięcej kółek, a rywalizacja trwa do momentu odpadnięcia przedostatniego zawodnika.

Łukasz pokonał 88 pętli i wspomina: „Nastawiałem się na więcej, co najmniej sto pętli, ale mój rywal, Brytyjczyk, zasnął z wyczerpania na trasie “.

W trakcie zawodów kolejni zawodnicy stopniowo odpadali, aż na trasie pozostało tylko sześciu biegaczy z różnych krajów. Dzięki wysokiemu poziomowi uczestników poprawiono krajowe rekordy Niemiec, Włoch, Szwajcarii i Anglii. Ostatecznie jednak nawet ci najsilniejsi z czasem zaczęli słabnąć i schodzili z trasy.

Ostatnim rywalem Łukasza był Mat z Wielkiej Brytanii, który zasnął na trasie mimo ogromnego wysiłku i determinacji, co zakończyło jego udział. Dzięki temu Łukasz został ostatnim biegaczem i zdobył tytuł najlepszego zawodnika Backyard Ultra w Europie.

Osiągnięty wynik plasuje go na 11. miejscu na świecie (590 km w czasie 63:41:15), a zwycięstwo w brytyjskim biegu zapewniło mu kwalifikację do Indywidualnych Mistrzostw Świata, które odbędą się w październiku 2025 roku w Ben Buckle w Tennessee, USA.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
19 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
P R
P R
24 dni temu

Ciekawe kto pierwszy przekroczy 1000 km. Taki wyczyn oznacza bieganie przez 150 godzin bez snu (150×6,706 km = 1005,9 km), czyli 6 dób i 6 godzin. Aktualny rekord to 108 okrążeń.

Baltazar
Baltazar
23 dni temu
Reply to  P R

Oni śpią, co okrążenie od kilku do 10-12 minut daje to w ciągu doby nawet sumarycznie 4 godziny snu,

Zibi
Zibi
24 dni temu

Kolejne zawody z tak zwanych bez sensu typu 150 razy wokół domu albo 12 razy tyłem itd

Baltazar
Baltazar
23 dni temu
Reply to  Zibi

to twój 150-ty post bez sensu

bart
bart
24 dni temu

6 km/h to średnie tempo marszu. Tutaj mamy 6.7km/h czyli minimalnie szybciej. Biegiem bym tego w każdym razie nie nazwał.

Damiano
Damiano
24 dni temu
Reply to  bart

Kwestia strategii – możesz spacerować 6,7km/h ale spaceruj tak dzień i noc przez 88 godzin – powodzenia 🙂 Jak biegniesz to masz potem czas (do pełnej godziny) na odpoczynek/toaletę/drzemkę itd.

Baltazar
Baltazar
23 dni temu
Reply to  Damiano

te osoby co mówią ,że to marsz zwyczajnie są głupie i bez doświadczenia. Nie wiedzą, że stopy bolą a organizm odmawia posłuszeństwa.

...
...
24 dni temu
Reply to  bart

no właśnie tutaj największym problemem jest akurat brak snu, więc czasem lepiej pobiec szybciej i mieć więcej na drzemkę, czy zjedzenie czegoś normalnego?!

Last edited 24 dni temu by ...
Benef
Benef
24 dni temu
Reply to  bart

Spróbuj maszerowac w tempie 6 km/h 🙂

bart
bart
24 dni temu
Reply to  Benef

Zakładam że Ci się pomyliło z 6 min/km?
6km/h to 10min/km. To jest tempo marszu.

Baltazar
Baltazar
23 dni temu
Reply to  bart

1km tak zrobisz na świeżości ale nie zrobisz tego po 15 godzinach wysiłku.

Lion
Lion
24 dni temu
Reply to  bart

Chyba nie myślisz, że planując bieganie 600/700 kilometrów będzie biegał tempem 4.00 na km. On i tak bardzo szybkie okrążenia robił. Na papierze to wygląda na łatwy bieg, ale rzeczywistość weryfikuje, to jest morderczy wysiłek. Polecam spróbować, trochę się tych Backyardów w Polsce organizuje.

bart
bart
23 dni temu
Reply to  Lion

Czy ja gdzieś napisałem że to jest łątwe wyzwanie? Nie zamierzam próbować bo mnie to wogóle nie kręci. I nie byłbym tego w stanie zrobić. Widzę zresztą, że Łukasz jest niezłym maratończykiem. Uważam jedynie że to wyzwanie to nie jest bieg, a bardziej należałoby to rozpatrywać w kategorii dziwactw luźno związanych z tematem biegania. Coś jak to co zrobił ostatnio Kostera tylko na mniejszą skalę.

Baltazar
Baltazar
23 dni temu
Reply to  bart

a widziałeś te zawody? bo pewnie ich tempem wytrzymałbyś max kilka okrążeń Oni realnie biegają po 5:30 przez kilkadziesiąt godzin. Nawet zasad rywalizacji nie znasz

Baltazar
Baltazar
23 dni temu
Reply to  bart

głupiś, przecież oni mają w każdej godzinie po kilkanaście minut przerwy, nawet zasad tej rywalizacji nie znasz. A biegają po 10 km/h

Agnieszka
Agnieszka
22 dni temu

Iza ŻACZEK skoro przebiegł 88 pętli to znaczy, że biegł 88 godzin. Skąd to 63 w tekście?

Marian
Marian
22 dni temu
Reply to  Agnieszka

To jest sumaryczny czas samego biegu czyli zliczony czas wszystkich okrążeń. Reszta to „czas wolny” zawodnika.

Rafi
Rafi
22 dni temu

Wróbelek jest mistrzem i wspaniałym czlowiekiem!!