7da9664a 2a99 417f bb7e 14b60ae25f96 16 9 aspect ratio default 0
21 stycznia 2024 Bartłomiej Falkowski Newsy

Polski Mistrz Świata z nową życiówką półmaratońską – Mitja Marato Santa Pola

Piotr Łobodziński, dwukrotny Mistrz Świata w biegach po schodach, wielokrotny zwycięzca biegów z cyklu Pucharu Świata pobił rekord życiowy w półmaratonie w Santa Poli i z wynikiem 1:07:45 zajął wysokie, dziewiętnaste miejsce w biegu zaliczanym z odznaką Road Label World Athletics. Bieg na hiszpańskim wybrzeżu wygrali Amdamlak Berta Belihu i Zewditu Gela Aderaw.

Mitja Marato Internacional Santa Pola to silnie obsadzony bieg zaliczany do Road Label World Athletics. Taką samą rangę ma między innymi bieg na dziesięć kilometrów w Walencji, podczas, którego padł rekord świata kobiet. Bieg w Santa Poli to także często wybierany kierunek przez Polaków. W tym roku Polacy, po Hiszpanach i Brytyjczykach, byli najliczniej reprezentowaną grupą. Najlepszą Polką z czasem 1:30:35 była Joanna Bieniek – Ugniewska. Wśród Polaków pierwszy był Piotr Łobodziński, który w Santa Poli przebywa na obozie przygotowującym go do startu w maratonie w Murcji, który odbędzie się czwartego lutego. Niewykluczone jednak, że czas 1:07:45 da mu możliwość wystartowania w mocniej obsadzonym biegu w Sewilli dwa tygodnie później.

W klasyfikacji generalnej biegu w Santa Poli zwyciężył Etiopczyk Amdamlak Berta Belihu z czasem 59:59. Belihu to m.in. piąty zawodnik mistrzostw świata na 10 000 metrów i w półmaratonie. Już w połowie dystansu urwał się rywalom samotnie walcząc o rekord trasy 59:09. Niestety osłabł na ostatnich kilometrach tracąc możliwość pobicia rekordu należącego do Alexandra Mutiso. Drugi był jego rodak Berehanu Tsegu Wendemu uzyskując 1:01:12, trzeci dobiegł Kenijczyk Felix Kurui Mursoi (1:01:45). Pierwszym europejczykiem był Hiszpan Roberto Alaiz z 1:03:45.

Najszybszą Kobietą była Etiopka Zewditu Gela Aderaw uzyskując 1:07:59. Druga dobiegła Kenijka Viola Chepngegeno 1:08:05. Trzecia finiszowała Etiopka Tegest Ymer Ayalew z 1:09:17. Tuż za podium uplasowała się Brytyjka Natasha Cockram, zwyciężczyni m.in. maratonu w Los Angeles dobiegła z czasem 1:10:06 na czwartym miejscu.