wojsko
11 października 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Polacy na Wojskowych Mistrzostwach Świata w biegach przełajowych


W dniach od 10 do 14 października w Bazie Lotniczej w Beji w Portugalii wystartują Wojskowe Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych. Wydarzenie to jest organizowane pod egidą Międzynarodowej Rady Sportów Wojskowych (CISM), która jest odpowiedzialna za promowanie organizowania zawodów sportów wojskowych pomiędzy swoimi krajami członkowskimi.

Na listach startowych znajduje się wielu naszych eksportowych zawodników, którzy wystąpią w 3 biegach. Kobiety wystartują na dystansie 8 kilometrów, mężczyźni na dystansie 10 kilometrów, a dodatkowo rozegrany zostanie mix 4 x 2 kilometry.

Bardzo silna stawka mężczyzn

Dystans 10 kilometrów zebrał znakomitych zawodników. W ramach rywalizacji wystartuje między innymi Francuz Jimmy Gressier, który posiada niesamowite rekordy życiowe na 5000m (13:08.75) oraz na 10000m (27:24.51). Nasi zawodnicy wystąpią w składzie: Szymon Kulka, Błażej Brzeziński, Adam Nowicki, Arkadiusz Gardzielewski, Marcin Chabowski oraz Tomasz Grycko. Na listach jest wielu zawodników z Kenii, Maroka czy Bahrajnu, którzy będą faworytami biegu.

W historii Wojskowych Mistrzostw Świata tylko Błażej Brzeziński stawał na podium indywidualnej rywalizacji. Nasz zawodnik w 2013 roku w Serbii zdobył brązowy medal wyprzedzając między innymi Yoanna Kowala, późniejszego Mistrza Europy w biegu na 3000 metrów z przeszkodami.

Sofia Ennaoui i Marcin Lewandowski w nowej roli

Bieg kobiet zapowiada się równie emocjonująco co bieg panów. W stawce mamy Polki: Aleksandra Lisowska, Iwona Bernardelli, Izabela Paszkiewicz, Aleksandra Brzezińska, Angelika Mach oraz Olga Kalendarova-Ochal. Najciekawszy jednak z punktu widzenia kibica może być bieg mixowy, w którym wystąpią 4 osoby – dwóch zawodników i dwie zawodniczki. W składzie naszej reprezentacji mamy naszych eksportowych zawodników: Angelikę Sarnę, Sofię Ennaoui, Marcina Lewandowskiego oraz Michała Rozmysa. Skład ten wydaje się być jednym z najmocniejszych w stawce, więc można sądzić, że Polacy powalczą o medal.

Biegi z Polakami rozegrane zostaną w środę.

Możliwość komentowania została wyłączona.