New York Marathon
9 kwietnia 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Pół roku dyskwalifikacji za zamianę numerkami startowymi


Athletics Integrity Unit (AIU) zdyskwalifikowało Camilo Santiago z Hiszpanii i Ivana Zarco Alvareza z Hondurasu na sześć miesięcy za naruszenie kodeksu uczciwości światowej lekkiej atletyki. Zawodnicy otrzymali karę w następstwie startu w Maratonie w Dreźnie w 2021 roku, w którym Santiago pobiegł w numerze Zarco, ustanawiając przez przypadek rekord Hondurasu…

Sprawa zaczęła się od kontuzji Zarco, który nie mógł wystartować z powodu zapalenia powięzi podeszwowej. Zasugerował więc, że Santiago powinien wziąć udział w biegu, używając jego numeru startowego. Hiszpan przebiegł maraton w czasie 2 godzin, 17 minut i 36 sekund, który byłby nowym rekordem Hondurasu.

Dzień po wydarzeniu hiszpański portal biegowy Soy Corredor opublikował artykuł, w którym stwierdził, że Santiago startował w maratonie w koszulce Zarco, a to skłoniło Santiago do opublikowania przeprosin, w ramach których napisał, że nie miał złych intencji. Co ciekawe rekord życiowy Santiago to 2:09.56, więc prawie 10 minut szybciej niż Zarco. Po wypłynięciu afery Zarco skontaktował się z World Athletics z prośbą o przypisanie wyniku maratonu Santiago.

Santiago i Zarco tłumaczyli w dochodzeniu przed AIU, że pakiet startowy Santiago (zawierający jego numer startowy) zaginął tuż przed wyścigiem i próbowali poinformować organizatorów wyścigu, że Santiago będzie biegł w numerze startowym Zarco. Tymczasem organizatorzy maratonu obalili te twierdzenia, ukazując jednocześnie, że Santiago i Zarci nie próbowali się z nimi kontaktować.

W oświadczeniu AIU podkreśliło, że relacje Zarco i Santiago były niezgodne z innymi dowodami, a zamiana numerów startowych była celowym układem mającym na celu poprawę wyników Zarco w maratonie. Obaj sportowcy podpisali formularze akceptacji kary półrocznej dyskwalifikacji, stwierdzające, że naruszyli standardy uczciwości zawarte w stosownych przepisach.

Możliwość komentowania została wyłączona.