hiltz
10 lipca 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Pierwszy transpłciowy mistrz USA


Nikki Hiltz została mistrzynią Stanów Zjednoczonych na 1500 m. To pierwsza transpłciowa osoba z takim tytułem.

Hiltz wygrała z czasem 4:03.10, a swoje zwycięstwo zadedykowała społeczności transpłciowej:

Myślę, że w tej chwili jest tak wiele nienawiści, co widać poprzez uchwalane ustawy dotyczące młodzieży transpłciowej. Czuję, że społeczność LGBTQ potrzebowała zwycięstwa. Jest wiele rzeczy, które przechodzą przez myśl podczas wyścigu i z jakiegoś powodu było to z tyłu mojej głowy – mówiła dziennikarzom po biegu.

Jej rywalkami były m.in. mistrzyni świata na 800 m Athing Mu oraz olimpijka Heather MacLean. Przez pierwsze dwa okrążenia Hiltz trzymała się w środku stawki, by potem na ostatnich metrach wyprzedzić bardziej utytułowane zawodniczki.

Mu była druga z wynikiem 4:03.44, a podium uzupełniła Cory McGee (4:03.48). Na mistrzostwa świata zakwalifikowały się Hiltz i Mu, ale ta druga prawdopodobnie skupi się na dystansie 800 m i w Budapeszcie na 1500 m pobiegnie McGee.

Foto: Nikki Hiltz (Twitter)

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
10 miesięcy temu

Być facetem i wygrać z kobietami , to jest dopiero dyskryminacja! Jak muszą się z tym czuć prawdziwe kobiety które trenują, hm pewnie jak większość społeczeństwa czyli obrzydliwie

aabc
10 miesięcy temu

wystarczyło by wprowadzić przepis, że w przypadku takiej zmiany startuje się z mocniejszczą płcią!! I by nie było problemu!!
Ogólnie nie mam problemu z osobami tego typu i mi to obojętne co gdzie i jak (jak nasi politycy rządzący), ale w sporcie jednak jak widać chociażby w tym przypadku powinno być jak napisałem

Szymon
Szymon
10 miesięcy temu

Nikki to biologiczna kobieta. Identyfikuje się jako osoba niebinarna. Można mieć na ten temat różne zdanie, jednak ciężko dostrzec tutaj transpłciowość opisaną w powyższym poście. Patrząc po reszcie komentarzy, post wprowadza w błąd, gdyż zaznaczam – Nikki to biologiczna kobieta.

Marek
Marek
10 miesięcy temu
Reply to  Szymon

Ja się identyfikuje jako krzesło i proszę to szanować

Szymon
Szymon
10 miesięcy temu
Reply to  Marek

A ja dla odmiany jako helikopter. To jako kto Nikki się identyfikuje akurat w tej sprawie powinno mieć najmniejsze znaczenie. Fakty są takie, że urodziła się jako kobieta, a ten post jedynie szerzy niepotrzebną panikę, której jak widać padłeś ofiarą.

Marek
Marek
10 miesięcy temu
Reply to  Szymon

Jeszcze jedno a jest coś takiego jak niebiologiczna kobieta?

Szymon
Szymon
10 miesięcy temu
Reply to  Marek

Niebiologiczną kobietą chyba musiałby być ten facet, który wg ciebie wygrał mistrzostwa USA kobiet, czyż nie?