skrzyszowska
29 stycznia 2023 Jakub Jelonek Newsy

Pia Skrzyszowska z życiówką – podsumowanie startów Polaków w hali

W minionym tygodniu na dobre rozpoczął się sezon startów halowych, również z udziałem naszych reprezentantów. Oto podsumowanie najważniejszych występów Polaków na halowych arenach Europy i świata.

Mityng w Aarhus (25.01)

W duńskim Aarhus podczas mityngu Sprint’N’Jump Krzysztof Kiljan wygrał bieg na 60 m przez płotki. Polak uzyskał w mityngu zaliczanym w World Athletics Indoor Tour Bronze dwukrotnie 7,68 (w eliminacjach i finale).

Trzecia na 60 była tam Paulina Paluch (7,42, w eliminacjach 7,44). Zwyciężyła z rekordem kraju Islandka Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir (7,35). Druga w koku w dal była Magdalena Bokun (5,98 m).

Swoboda druga w Karlsruhe (27.01)

Już w pierwszym tegorocznym starcie doskonale spisała się Ewa Swoboda. Podczas pierwszej rundy World Athletics Indoor Tour Gold w Karlsruhe przegrała jedynie z Brytyjką Diną Asher-Smith, która dwukrotnie tego wieczora poprawiła swoją życiówkę (7,07 w eliminacjach i 7,04 w finale – nowy rekord Wielkiej Brytanii).

Polka dwa razy w ciągu godziny uzyskała dokładnie ten sam czas – 7,09. Przypomnijmy, że halowy rekord Polski Ewy z ubiegłego roku wynosi 6,99.

Trzecie miejsce zajął w Karlsruhe Jakub Szymański w biegu na 60 m przez płotki, bijąc swój rekord życiowy. 21-letni płotkarz już w eliminacjach poprawił życiówkę do 7,57, a w finale pobiegł 7,60. Zwycięzył Hiszpan Enrique Llopisem (7,57) przed jego rodakiem Asierem Martinezem (również 7,57, decydowały tysięczne).

Pełne wyniki mityngu z Karlsruhe.

Mityng w Sabadell (28.01)

Na przedmieściach Barcelony w sobotnie popołudnie odbył się mityng z cyklu World Athletics Indoor Tour Challenger, w którym również startowali reprezentanci Polski.

Krzysztof Kilian zajął tam trzecie miejsce w finale biegu na 60 m przez płotki z wynikiem 7,78 (w eliminacjach uzyskał 7,82). Wygrał Hiszpan Roger Iribarne (7,59).

Na 800 m piąte miejsce z rekordem życiowym w hali 1:48,00 zajął Patryk Sieradzki (zwyciężył Mariano Garcia – 1:47,15).

Na 60 m 4. była Magdalena Stefanowicz z wynikiem 7,39, a 5. Paulina Paluch (7,42).

Z pozostałych naszych reprezentantów drugi w pchnięciu kulą był Michał Haratyk (19,24), trzecia w skoku w dal Magdalena Bokun (6,23), a Piotr Lisek również był piąty z wynikiem 5,45m.

(Pełne wyniki z Sabadell).

Sztokholm (29.01)

Mityng rangi World Athletics Indoor Tour Brozne odbył się w niedzielę 29 stycznia w Sztokholmie. W zawodach Folksam GP Stochkolm drugie miejsce w biegu na 60 m wywalczył Oliwer Wdowik (6,65 w finale i 6,67 w eliminacjach). Warto dodać, że Wdowik pobiegł już w tym sezonie 5,59. Wygrał Szwed Henrik Larsson, który poprawił w finale rekord kraju (6,56). Szósty był junior Marek Zakrzewski (w eliminacjach i finale pobiegł 6,78).

Czwarta w finale biegu płotkarskiego na 60 m była Klaudia Wojtunik (8,29, w eliminacjach 8,22), a szósty w biegu na 1500 m był Andrzej Kowalczyk (3:44,39), a bieg ten prowadził Adam Czerwiński. Warto również dodać, że w biegu na 800 m stawkę doskonale rozprowadziła Aneta Lemiesz.

W skoku w dal trzecia była Nikola Horowska z wynikiem 6,16 m.

Pełne wyniki ze Sztokholmu.

Mityng w Düsseldorfie (29.01)

Zawody w Düsseldorfie zaliczane są do World Athletics Indoor Tour Silver, a doskonale rozpoczęła w nich swój sezon halowy Pia Skrzyszowska. 21-letnia mistrzyni Europy z Monachium zwyciężyła w biegu na 60 m przez płotki w czasie 7,84, będącym na czele tegorocznych tabel europejskich i drugim na listach światowych (prowadzi Amerykanka Masai Russell – 7,75).

Pia już w serii eliminacyjnej zwyciężyła uzyskując nowy rekord życiowy 7,86. W finale urwała jeszcze dwie setne z tego wyniku, nie pozostawiając szans rywalkom. To drugi wynik w historii polskiej lekkoatletyki ex aequo z Grażyną Rabsztyn. Rekordzistką Polski jest Zofia Bielczyk z wynikiem 7,77, uzyskanym w 1980 r. Pia po biegu zapowiedziała, że w tym sezonie zaatakuje halowy rekord Polski. W finale pokonała swoje największe rywalki, z którymi powalczy na początku marca w Halowych Mistrzostwach Europy w Stambule.

W biegu panów o zwycięstwo postarał się Jakub Szymański, który uzyskał 7,63. Niewiele zabrakło (tysięcznych części sekundy) do awansu do finału Damianowi Czykierowi (7,79).

Na płaskie 60 m wygrała Ewa Swoboda, która uzyskała taki sam wynik (7,18), jak Niemka Gina Lückenkemper, mistrzyni Europy na 100 m. Polka zwyciężyła o 2 tysięczne sekundy. Jedna z faworytek tego biegu, Brytyjka Asha Philip, została zdyskwalifikowana za falstart.

Ewa Swoboda tak wyjaśniała swoje dalsze plany po biegu: – Myślę, że ten sezon będzie dobry i mam nadzieję, że pozostanę zdrowa. Nie myślę jeszcze o Stambule. Mam zaplanowane jeszcze trzy starty w Polsce, a potem może Madryt i Portugalia.

Pełne wyniki z Düsseldorfu.

Z dziennikarskiego obowiązku warto jeszcze dodać, że 28 stycznia w Nantes wystartowali na 800 m Filip Ostrowski, który zwyciężył z czasem 1:48.32 i piąty na mecie Jakub Augustyniak (1:49,83). W Seattle na 800 czwarta była Klaudia Kazimierska, dla której 2:05,43 to nowy rekord życiowy w hali (wygrała Carley Thomas 2:03.64).

Krajowe mityngi

Wiele doskonałych wyników uzyskano także w Polsce, podczas mityngów w Toruniu, Spale czy Rzeszowie.

W Toruniu Dominik Kopeć w biegu na 60 m uzyskał rewelacyjne 6,56, co daje mu najlepszy w tym roku wynik w Europie i nowy rekord życiowy tego zawodnika. Jest to także trzecia lokata w polskich tabelach historycznych. Niestety zawodnik według polskich zasad wyznaczonych przez PZLA wciąż nie ma minimum na HME w Stambule, bo zawody były klasy I.

Doskonały debiut w Toruniu w biegu na 400 m pod dachem zaliczyła Marika Popowicz-Drapała (52,95). 35-latka jest pierwszą Polską, która w debiucie rozmieniła 53 sekundy w hali.

Świetnie spisała się też na 60 i 200 m Anna Kiełbasińska. Na krótszym dystansie uzyskała dwukrotnie 7,24, a na 200 m nabiegała rekord życiowy – 23,02. Jest to drugi w tym sezonie wynik w Europie i nadal 3. lokata w polskich tabelach historycznych. Druga w tym biegu była Krystsina Tsimanouskaya 23,45, także z rekordem życiowym.

anna kielbasinska

W biegu na 2000 m zwyciężył Aleksander Wiącek z czasem 5:10,89, który daje prowadzenie na listach światowych w hali temu zawodnikowi, ale warto pamiętać, że jest to dystans dość rzadko rozgrywany. Rekord życiowy poprawiła też na 800 m Katarzyna Napiórkowska z rocznika 2004, która uzyskała 2:08,42.

Na 600 m sprawdził się Kacper Lewalski (1:18,09) i Jakub Chmielarz (1:18,31 PB).

Z kolei na 300 metrów w toruńskiej hali wygrała Zofia Tomczyk czasem 38,35. Jest to nieoficjalny rekord Polski U16 oraz nieoficjalny najlepszy wynik w historii Europy.

W Spale sezon halowy otworzyły na 600 m Milena Korbut (1:30,38 PB) i Angelika Sarna (1:30,58). Na 1000 m świetnie pobiegły też zwyciężczyni Aleksandra Płocińska (2:43.37 PB), druga na mecie Zuzanna Wiernicka (06) – 2:47.89 rekord Polski juniorów młodszych i najlepszy w tym sezonie wynik na świecie w kategorii U18, a trzecia była Oliwia Bełczew (06) – 2:49,50 PB. Na 400 m sprawdził się też Mateusz Borkowski, dla którego wynik 47,69 to lepszy rezultat niż życiówka ze stadionu. Najlepszy na tym dystansie był oczywiście Kajetan Duszyński, który uzyskał 46,89.

Michał Gawenda ustanowił halowy rekord Polski U20 w skoku o tyczce (5,41 m).

W Rzeszowie świetnie zaczęła sezon Alicja Wrona na 300 m, uzyskując 37,66. Druga w tym biegu była Aleksandra Gaworska, która uzyskała 38,51. Na 60 metrów ppł zwyciężyła Weronika Nagięć (8,17), a na 1500 metrów trzeci w biegu Jakub Abramczyk uzyskał 3:58,44, co daje nieoficjalny rekord Polski U18.

Sezon halowy w pełni!

Z niecierpliwością czekamy na kolejne starty halowe naszych reprezentantów. 4 lutego czeka nas łódzki mityng Orlen Cup, a 8 lutego w Toruniu Copernicus Cup. Niedługo później Halowe Mistrzostwa Polski, a zwieńczeniem sezonu halowego będzie czempionat kontynentu w Stambule, o czym na pewno będziemy informowali na bieganie.pl.