csm BOL 337fa4b581
22 lipca 2023 Bartłomiej Falkowski Newsy

Ostatni mityng Diamentowej Ligi przed Mistrzostwami Świata – zapowiedź London DL


Noah Lyles, Shericka Jackson, Keely Hodgkinson, Sifan Hassan, Femke Bol i Wayde Van Niekerk to jedne z najciekawszych nazwisk londyńskiej odsłony Wanda Diamond League. Będzie to ostatni sprawdzian przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata w Budapeszcie. Zawody odbędą się w niedzielę 23 lipca.

Bieg na 100 m kobiet będzie wielkim wydarzeniem na londyńskim stadionie w niedzielę, a na liście startowej znajdę się czwórka najlepszych sprinterek Diamentowej Ligi. Legenda Wybrzeża Kości Słoniowej Marie-Josée Ta Lou ma na swoim koncie trzy zwycięstwa, a Amerykanka Sha’Carri Richardson dwa. Shericka Jackson, zajmuje drugie miejsce w tabeli, ale po nieudanych startach w Dosze i w Chorzowie będzie chciała na pewno odnieść pierwsze zwycięstwo w biegu na 100 m. Brytyjka Daryll Neita jest czwarta i będzie na pewno w dobrym nastroju po zwycięstwie na 200 m w Sztokholmie. Wystąpi też reprezentantka gospodarzy Dina Asher-Smith, mistrzyni Diamentowej Ligi z 2019 roku.

Rekordzista świata na 400 m, Wayde Van Niekerk, po latach kontuzji powrócił w tym sezonie do Diamentowej Ligi. Zwycięstwa w Oslo i Chorzowie sprawiły, że może z nadzieją spoglądać w stronę odzyskania tytułu mistrza świata i zdobyciu Diamentowego Trofeum po raz pierwszy w swojej karierze. Jego 44,08 na Stadionie Śląskim było siódmym najszybszym czasem w jego karierze. Po biegu powiedział, że jego zdaniem występ poniżej 44 nie jest już zbyt daleko. „Sprawy idą w dobrym kierunku” – powiedział w Polsce.

Rekord Wielkiej Brytanii na 800 metrów wynoszący 1:55,77 ustanowiony przez Keely Hodgkinson w Paryżu został nieco przyćmiony przez rekordy świata ustanowione tego dnia (Kipyegon i Grima). Jednak wynik ten pokazał, że zwyciężczyni cyklu DL w 2021 jest w świetnej formie i przed własną publicznością może pokazać jeszcze więcej. Bieg na dwa stadionowe okrążenia rozprowadzi Aneta Lemiesz.

W biegu na 400 metrów przez płotki do Femke Bol, która w tym roku nie zaznała porażki w Diamentowej Lidze dołączą w Londynie cztery z dziesięciu najszybszych kobiet w tym sezonie: mistrzyni Stanów Zjednoczonych z 2023 r. i srebrna medalistka MŚ z 2015 r. Shamier Little (53,34 SB); brązowa medalistka olimpijska Janieve Russell (53,72 SB); brązowa medalistka MŚ z 2019 roku, Jamajka Rushell Clayton (53,79 SB); oraz faworytka gospodarzy Jessie Knight (54,32 SB).

Najlepszy wynik sezonu Lylesa – 19,67 daje prowadzenie na światowych listach. Brązowy medalista olimpijski jest już w tym sezonie w znakomitej formie, ma na swoim koncie jedno zwycięstwo w Diamentowej Lidze na 100 m w Paryżu w zeszłym miesiącu.

Sifan Hassan wraca do Londynu, po tym, jak w fenomenalnym stylu wygrała Maraton Londyński wiosną tego roku. Teraz ma nadzieję na sukces na bieżni na 5000 m w niedzielę. Holenderka zdobywała na tym stadionie brązowy medal MŚ w 2017 i biła rekord Europy w 2019 roku.

W biegu na 3000 metrów z przeszkodami zobaczymy Alicję Konieczek, która w tym sezonie otarta się już o rekord życiowy (SB 9:25,51, PB 9:25,15).

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments