oldest
19 grudnia 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Nowy rekord. Ma 92 lata i przebiegła maraton


Mathea Allansmith mając 92 lata, 6 miesięcy i 11 dni pokonała maraton. To najstarsza kobieta, która może się pochwalić takim osiągnięciem. Zawodniczka pobiegła w Honolulu, gdzie startowała już po raz 23. Maraton pokonała w 11 godzin, 19 minut i 49 sekund. Poprzednia rekordzistka Harriette Thompson była o kilka miesięcy młodsza.

Allansmith urodziła się 31 maja 1930 roku. To mieszkanka wyspy Kauai na Hawajach i emerytowana okulistka. Biegać zaczęła w 1977 roku.

Na Hawajach mogę trenować 365 dni w roku, ponieważ każdy poranek jest przepiękny. Jest tu wspaniałe społeczeństwo i jestem wdzięczna, że mogę być jego częścią. Maraton jest dla mnie duchowym doświadczeniem. Muszę trenować ciało, ale chodzi też o to, by mój umysł cieszył się i chłonął zebrane doświadczenie. Nigdy nie myślę o moim wieku. To mi nie pomaga. Wiek nigdy nie jest wymówką, ani korzyścią. Nie jest to też genetyka, którą zostałam obdarzona. Zdrowie to przede wszystkim wybór i radość z życia. Oznacza to dietę i ćwiczenia, czego skrupulatnie przestrzegam – mówi Allansmith.

Na świecie jest coraz więcej długowiecznych długodystansowców, którzy udowadniają, że ciało nie ma swoich granic.

Foto: Runners Loving Running (Facebook)

Możliwość komentowania została wyłączona.