Maraton
25 listopada 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Nowy kandydat do rozegrania Mistrzostw Polski w maratonie


W kalendarzu zawodów na stronie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki wciąż brakuje terminu rozegrania przyszłorocznych Mistrzostw Polski w maratonie. Dowiedzieliśmy się, że Związek rozważa zorganizowanie krajowego czempionatu w Poznaniu. Nieoficjalnie wiemy też o dyskusjach na temat wprowadzenia systemu trialsów, czyli krajowych eliminacji na najważniejsze imprezy. Model ten funkcjonuje m.in. w USA.

Ostatnie dwie edycje mistrzostw odbyły się w Dębnie. Miasto w województwie zachodniopomorskim już trzydzieści cztery razy gościło Mistrzostwa Polski w maratonie mężczyzn. Ostatnie dwie edycje również odbyły się w „Stolicy Polskiego Maratonu” jak nazywane jest te miasto. Wygrali w nich Arkadiusz Gardzielewski i Aleksandra Lisowska w 2021 roku oraz Błażej Brzeziński i Monika Jackiewicz rok później.

Sekretarz Generalny PZLA Hubert Trochimowicz potwierdził, że Związek pracuje nad wyłonieniem gospodarza przyszłorocznych Mistrzostw Polski. Pod uwagę brane jest Dębno i Poznań. W stolicy wielkopolski mistrzostwa odbywały się pięciokrotnie. Ostatni raz miało to miejsce w 1966 roku. Zwyciężył wtedy Zdzisław Bogusz, który czasem 2:23:55,2 ustanowił ówczesny rekord kraju.

Pozytywnie o organizacji imprezy w Poznaniu wypowiedziała się część zawodników i trenerów. Lekkoatletyczny związek ma podjąć decyzję w ciągu najbliższych tygodni. Posiedzenie Zarządu zaplanowane jest na 14 grudnia i do tego dnia jest prawie pewne, że zostaną podjęte decyzje dotyczące mistrzostw.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się też, że organizatorzy oraz PZLA rozważają wprowadzenie sytemu krajowych eliminacji na najważniejsze imprezy takie jak Mistrzostwa Świata czy Igrzyska Olimpijskie. Taki sposób kwalifikacji przeprowadza między innymi amerykański związek lekkiej atletyki USATF. 

Możliwość komentowania została wyłączona.