sztafeta kobiet 4x400 po finalow
14 maja 2024 Bartłomiej Falkowski Newsy

Nowe „Mistrzostwa Świata” w lekkiej atletyce


World Athletics od dawna staje na głowie, by uatrakcyjnić „królową sportu” dla widzów. Od dłuższego czasu rozwija się pomysł aby zorganizować imprezę, która skupiać będzie ścisłą, światową elitę. Jak donosi TVP Sport, w imprezie tej nie zobaczymy wszystkich konkurencji znanych z tradycyjnych mistrzostw czy Igrzysk Olimpijskich. Polska lekka atletyka będzie na pewno stratna przy domniemanym scenariuszu.

W sezonach bez Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata ma się odbywać impreza, która skupi światowy top lekkoatletyczny. Aby nadać dynamiki pomijane będą wszelkie eliminacje, półfinały, a zawodniczki i zawodnicy od razu wystąpią w finale.

Premierowa impreza ma odbyć się w 2026 roku. Sebastian Coe, szef światowej federacji, mówi, że ma to być szansą dla prezentacji najlepszych sportowców każdego lata. Oczywiście WA zarobi krocie na takim formacie, który najprawdopodobniej zostanie zorganizowany na bogatym, azjatyckim rynku. Będzie to oznaczało, że przez trzy lata z rzędu duża impreza będzie gościć na Dalekim Wschodzie. MŚ w 2025 roku odbędą się w Tokio, a w 2027 w Pekinie.

Już od dawna mówi się o wykluczeniu konkurencji technicznych z programu nowej imprezy. Mowa jest o rezygnacji z rozegrania:

  • żeńskiego dysku, 
  • pchnięć kulą, 
  • żeńskiego oszczepu, 
  • rzutów młotem,
  • części skoków. 

Wszystko to podyktowane jest opinią kibiców. Ci po Mistrzostwach Świata w Budapeszcie ocenili powyższe konkurencje jako najmniej atrakcyjne. W światowych przekazach często przerywa się transmisje z konkurencji technicznych, by pokazywać biegi. Jest to zupełna odwrotność Polski, która organizuje mitingi rzutowe czy skoków, nie pokazując często biegów długich rozgrywanych w ramach Mistrzostw Polski.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Baltazar
Baltazar
9 dni temu

Seb Coe ? A nie Sir Sebastian Coe ? Więcej szacunku to nie jakiś tam kolega z podwórka….. 😉

Last edited 9 dni temu by Baltazar
Jacula
Jacula
9 dni temu
Reply to  Baltazar

Te śmieszne tytuły niech sobie używa na swoim podwórku, taki człowiek jak każdy inny, nie lansuj swojego pupilka

Baltazar
Baltazar
9 dni temu
Reply to  Jacula

Ty chyba nie znasz historii tego wybitnego sportowca kanapowcu

Andrzej
Andrzej
9 dni temu

Rzut młotem – ciekawe ile osób uprawia go w Polsce, Europie, na świecie… I nie chodzi o to, że w poszczególnych półmaratonach i maratonach biega po kilkadziesiąt tysięcy osób 😉

Baltazar
Baltazar
9 dni temu
Reply to  Andrzej

A co to ma do tego? Tak samo jak skoki i żużel mało uprawia a budzą podziw i emocje.

Majkel
Majkel
9 dni temu
Reply to  Baltazar

Skoki narciarskie i zuzel budza podziw tylko w Polsce. Te sporty sa trenowane tak na serio w kilku panstwach. Poza Polska i kilkoma innymi krajami ludzie nawet nie wiedza co to sa za sporty i o co w nich chodzi. Z zycia wziete. Rozmawialem z Irlandczykami, Hiszpanami czy Brytyjczykami na temat popularnych sportow w ich krajach i doslownie Ci ludzie nawet nie wiedzieli,ze istnieje cos takiego jak skoki narciarskie.

Baltazar
Baltazar
9 dni temu
Reply to  Majkel

No i to dowodzi,że młot czy dysk powinny być. Są trenowane w wielu krajach w tym USA i Japonii czyli w bardzo wysoko rozwiniętych krajach. A eliminowanie skoków to już śmiech na sali.

Jozef
Jozef
8 dni temu
Reply to  Andrzej

A skoki narciarskie ilu? Ciągłe kłopoty gospodarzy konkursów, żeby uzupełnić kwalifikacje do 61 startujących – w Pucharze SWIATA!