track
3 sierpnia 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Najwolniejsza biegaczka na Uniwersjadzie. Federacja przeprasza


Somalijska federacja lekkoatletyczna przeprosiła za kontrowersyjny wybór zawodniczki do rywalizacji w biegu na 100 metrów kobiet na Uniwersjadzie, rozgrywanej w chińskim Chengdu. Nasra Abukar Ali, somalijska sprinterka mieszkająca w Montrealu, została wysłana na zawody, mimo że nie miała żadnego doświadczenia. Jedynym jej atutem był fakt, że jest siostrzenicą wiceprezesa somalijskiej federacji lekkiej atletyki.

Ostatecznie Nasra Abukar Ali zajęła ostatnie miejsce w biegu na 100 metrów, które pokonała w 21.81 sekundy, tracąc ponad 10 sekund do zwyciężczyni Gabrieli Silvy z Brazylii. Film z jej występu pojawił się w mediach społecznościowych w poniedziałek wieczorem, a somalijskie Ministerstwo Sportu spotkało się z krytyką, ponieważ opinia publiczna uważała, że jej czas może dorównać większości dorosłych, a sportowiec nie powinien był zostać wysłany na mecze bez odpowiedniego treningu sprinterskiego. Podskakująca na mecie zawodniczka niczym na placu zabaw zirytowała wielu komentatorów.

Przebieg kariery Ali pozostaje tajemnicą, ponieważ nie ma ona profilu w bazie danych World Athletics. Światowe media podały natomiast, że Ali jest siostrzenicą Khadija Aden Dahira – wiceprezesa somalijskiej federacji lekkoatletycznej. Minister sportu tego kraju przeprosił i określił incydent jako „wstyd dla Somalijczyków”. Jeden z somalijskich komentatorów wszedł na Twittera, kwestionując proces selekcji i pytając: „Jak mogli wybrać niewytrenowaną dziewczynę do reprezentowania Somalii na 100 m? To naprawdę szokujące i źle świadczy o naszym kraju na arenie międzynarodowej”. Jak się okazuje, Ali nie musiała osiągać żadnych czasów kwalifikacyjnych, aby wziąć udział w Igrzyskach FISU.

Wyniki 3 serii biegu na 100 metrów kobiet:

MiejsceNazwisko i imięKrajCzas
1SILVA MOURAO GabrielaBrazylia11.58 Q
2LEUNG Kwan yiHong Kong11.98 Q
3ISHIKAWA YuJaponia12.02 Q
4SHIVANKAR Sudeshna hanmantIndie12.02
5HABIBULINA AlsuTurkmenistan 13.15
6ALI Nasro abukarSomalia 21.81

Zgodnie z zasadami World Athletics i FISU, kraje, w których nie ma sportowców płci męskiej ani żeńskiej, spełniających normy kwalifikacyjne, mogą zgłosić jednego zawodnika płci męskiej lub żeńskiej w jednej konkurencji mistrzostw, z wyjątkiem niektórych konkurencji, takich jak bieg na 10.000 metrów, bieg z przeszkodami czy biegi uliczne. Brak surowych wymagań kwalifikacyjnych dla mniejszych krajów umożliwia federacjom lekkoatletycznym zgłaszanie sportowców, którzy nie osiągnęli standardów. W poprzednich zawodach inne kraje wystawiały sportowców na 100 metrów w podobnych okolicznościach. Na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020 Houlèye Ba reprezentowała Mauretanię w biegu na 100 metrów kobiet według tych samych zasad „niekwalifikowanych sportowców” i uzyskała rekord życiowy 15,26 sekundy, zajmując ostatnie miejsce.

Zasada ta jest często stosowana przez narody o ograniczonej reprezentacji na międzynarodowych zawodach, mimo że wyniki sportowców znacznie odbiegają od czołowych rywali. Kontrowersje wokół udziału Ali w Światowych Igrzyskach Uniwersyteckich FISU rodzą ważne pytania dotyczące integralności i przejrzystości procesu selekcji.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments