kelvin
16 czerwca 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Najlepsi maratończycy z Kenii rezygnują ze startu w Mistrzostwach Świata


Maratończycy Kelvin Kiptum, Brigid Kosgei, Sheila Chepkirui i Geoffrey Kamworor wycofali się z udziału w Mistrzostwach Świata w lekkoatletyce w Budapeszcie w 2023 roku. Cała czwórka, która oficjalnie została ogłoszona w reprezentacji 2 czerwca, zdecydowała, że woleliby rywalizować tam, gdzie jesienią są duże pule nagród i szybkie bieganie. Całkiem możliwe, że zobaczymy ich na trasach Berlina, Chicago albo Nowego Jorku.

Przedstawiciele kenijskiej federacji lekkoatletycznej twierdzą, że nic z tym nie mogą zrobić, a zawodnicy dokonują własnego, świadomego wyboru, bez tłumaczenia się przed kimkolwiek.

23-letni Kiptum, który uważany jest za następcę Eliuda Kipchoge, wygrał ostatnio maraton londyński z czasem 2:01:25 i zapewne jesienią będzie chciał poprawić ten wynik. Brigit Kosgei jest natomiast rekordzistką świata oraz złotą medalistką Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Oboje oprócz szybkich biegów na jesień mogą spodziewać się również za start sowitych premii przedstartowych oraz bonusów za uzyskane czasy.

Męska reprezentacja: Titus Kipruto, Timothy Kiplagat, and Joshua Belet (rezerwa: Michael Githae i Bethewell Kibet).
Kobieca reprezentacja: Rosemary Wanjiru, Sally Chepyego Kaptich, and Shyline Jepkorir (rezerwa: Betty Chepkwony i Margaret Wangari).

Przez rezygnację najlepszych zawodników reprezentacji Kenii, na Mistrzostwach Świata będą mogli wystartować słabsi zawodnicy z listy rezerwowej. Będą to Sally Chepyego Kaptich, która zajęła drugie miejsce w maratonie w Barcelonie oraz Shyline Jepkorir, która zajęła drugie miejsce w maratonie Enschede, jest w grze.

Męską drużynę tworzą Titus Kipruto, Timothy Kiplagat i Joshua Belet, a rezerwowymi są Michael Githae i Bethwel Kibet. Kiplagat jest najszybszy w męskiej drużynie z wynikiem 2:03:50 z biegu w maratonie w Rotterdamie w kwietniu 2023 roku.

Dzisiaj ze startu w Mistrzostwach Świata w Budapeszcie wycofał się również Mistrz Europy z 2018 roku Belg Koen Naert. Dla większości zawodników bardziej od startu podczas Mistrzostw Świata liczy się złapanie większej ilości punktów do rankingu olimpijskiego, które mogą uzyskać podczas szybszych biegów komercyjnych.

Możliwość komentowania została wyłączona.