jeruto
3 listopada 2023 Bartłomiej Falkowski Newsy

Mistrzyni Świata oczyszczona z zarzutów dopingowych


Norah Jeruto, która wiosną została tymczasowo zawieszona, o czym pisaliśmy w naszym serwisie, została oczyszczona z zarzutów stosowania dopingu. AIU zawiesiło zawodniczkę za nieprawidłowości w paszporcie biologicznym. Obrońcy Jeruto wykazali powody nieścisłości. Co ciekawe również słynny przypadek rekordzisty świata Rhonexa Kipruto, który wiosną został zawieszony za nieprawidłowości w paszporcie biologicznym, jest przez część osób tłumaczony jako efekt ułomności systemu paszportów biologicznych.

Celem analizy danych paszportu biologicznego sportowca jest monitorowanie wybranych parametrów, które mogą pośrednio ujawnić stosowanie dopingu. Takie podejście pozwala AIU generować indywidualne profile dla każdego sportowca i szukać wszelkich wahań, które mogą wskazywać, że sportowiec stosował leki zwiększające wydajność. 

Profil dla każdego sportowca jest generowany na podstawie statystyk, które wykorzystują dane z poprzednich próbek do przewidywania indywidualnych zakresów dla przyszłych próbek. Według AIU, jeśli jakiekolwiek dane z próbki testowej wykraczają poza zakres przewidywany dla danego sportowca, może to wskazywać na doping. Dane paszportu biologicznego są zwykle wykorzystywane jako dowód stosowania dopingu w przypadku naruszenia przepisów antydopingowych.

Zespół Jeruto, która jest Mistrzynią Świata w biegu na 3000 metrów z przeszkodami z 2022 roku, wykazał, że nieścisłości i dziwne wahania parametrów krwi, wynikały z chorowania i „krwawiących wrzodów”, a także z zachorowania na COVID-19. W tych okresach występowało obniżenie parametrów krwi, które zaburzały statystyki na podstawie, których ustalano profil paszportu biologicznego biegaczki. Śledczy AIU nie wykazali żadnych dowodów na stosowanie przez zawodniczkę transfuzji krwi. Sąd Dyscyplinarny wskazał, że nie ma żadnych podstaw do zawieszenia biegaczki.

Miesiąc po zawieszeniu Jeruto zawieszono także rekordzistę świata na 10 kilometrów, Kenijczyka Rhonexa Kipruto. Tu także wykazano wahania parametrów krwi. Otoczenie zawodnika tłumaczy to alkoholizmem. Biegacz miał mieć ciągi alkoholowe, które wpływały negatywnie na parametry krwi. Jednocześnie w momentach bez alkoholu, krew miała się odbudowywać, a wahania te, według zespołu Kipruto, mogły przypominać te jakie występują przy farmakologicznej, niedozwolonej ingerencji w krew.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments