bdbc690d f023 47b9 b73a 6ac894b658c6 AP US Championships Athletics.jpg
7 lipca 2023 Bartłomiej Falkowski Newsy

Mistrzostwa USA rozpoczęte – świetne wyniki, kontrowersyjne decyzje amerykańskiego związku i show


W pierwszym dniu Mistrzostw USA w lekkiej atletyce byliśmy świadkami kilku świetnych występów. Wisienką na torcie był eliminacyjny bieg na 100 metrów kobiet gdzie Sha’carri Richardson uzyskała 10,71 co jest najlepszym tegorocznym rezultatem na listach światowych i nowym rekordem życiowym Amerykanki. Niestety amerykański związek lekkiej atletyki nie pokazał pobiegowego wywiadu z zawodniczką. Nie jest to jedyny kontrowersyjny temat związany z USATF.

Richardson to bardzo wyrazista postać w kobiecym sprincie. Ma na swoim koncie zawieszenie za stosowanie marihuany. Na kilkanaście godzin przed trwającymi mistrzostwami namawiała kibiców do niepłacenia za transmisję i czekanie na darmowe materiały dostępne w social mediach. Jej wywiad tuż po rekordowym biegu nie znalazł się na antenie kanału USATF, czyli amerykańskiego związku lekkiej atletyki, który w płatnej formie prowadzi transmisję z mistrzostw. Richardson, której 10,71 to piąty w historii wynik na kobiecie 100 metrów już 16 lipca będzie uczestniczyła w Memoriale Kamili Skolimowskiej w Chorzowie, zaliczanym do cyklu Diamentowej Ligii.

Pierwszego dnia rozegrano także finał 10000 metrów kobiet. W amerykańskiej imprezie inaczej niż ma to miejsce w Polsce, bieg na 10000 metrów znajduje się w programie głównych mistrzostw. Wygrała z czasem 32:12,30 Elise Cranny. To ona wraz z Alicią Monson i Karissą Schweizer reprezentować będą USA podczas zbliżających się Mistrzostw Świata w Budapeszcie.

W finale męskim na najdłuższym stadionowym dystansie z czasem 28:23,01 wygrał Woody Kincaid. Drugi z 28:24,50 był Joe Klecker, trzeci Sean McGorty 28:24,96. Mimo ciepłych warunków i biegu na miejsca aż dziesięciu zawodniku pokonało granice 29 minut.

Szerokim echem odbiła się decyzja o rozegraniu finału kobiecej tyczki w niedzielę. Jedna z faworytek, Alina McDonald, złota medalistka Mistrzostw Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów w skoku o tyczce z powodów religijnych nie startuje w niedzielę. Doskonale wiedzieli o tym włodarze amerykańskiego związku jednak nie zdecydowali się na umieszczenie finału w inny dzień mistrzostw.

Program i wyniki mistrzostw dostępne są na oficjalnej stronie wydarzenia.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments