doping
15 grudnia 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Mistrz Olimpijski zawieszony. W tle fałszowanie emaili


Athletics Integrity Unit (AIU), czyli niezależna organizacja powołana przez Światową Federację Lekkiej Atletyki do walki z dopingiem, poinformowała o zawieszeniu na 3 lata mistrza olimpijskiego z Tokio w sztafecie 4×400 metrów. Randolph Ross został ukarany za trzykrotne niedostarczenie informacji na temat miejsca swojego pobytu oraz manipulowanie przy dochodzeniu, co sprowadza się do … fałszowania wiadomości email do władz antydopingowych.

Pierwsze naruszenie obowiązku informowania o miejscu pobytu miało miejsce 14 kwietnia 2022r. w wyniku zaniedbania przez Rossa aktualizacji swoich danych. Zawodnik wpisał inne miejsce pobytu niż faktycznie się znajdował i nie zdążył tego faktu zaktualizować w systemie.

Kolejny jego błąd pojawił się po mistrzostwach NCAA w Eugene, gdzie Ross obronił tytuł w biegu na 400 metrów. Testerzy odwiedzili zawodnika w dniu pomiędzy eliminacjami a finałem. Sam zawodnik tłumaczy się tym, że wszyscy wiedzą gdzie był, jednak w ferworze rywalizacji nie zaktualizował wymaganych informacji. Dodatkowo w odwołaniu zaproponował AIU żeby przetestowali jego próbkę badań pobraną bezpośrednio po starcie, jednak odwołanie zostało odrzucone.

Trzecie naruszenie to sytuacja, w której sprawy mocno się komplikują. Ross mówi, że zaktualizował swoje miejsce pobytu za pomocą aplikacji na telefon w momencie kiedy był w trakcie przeprowadzki. W jakiś sposób, jak mówi, USADA dostała notatkę, a AIU już nie. Kontrola USADA pojawiła się pod nowym adresem, aby przeprowadzić test. Następnego dnia, mówi Ross, AIU pojawił się pod jego starym adresem, gdzie już nie mieszkał. O ile to tłumaczenie byłoby zrozumiałe, to 21-latek w ramach dochodzenia dostarczył kopię automatycznego „rzekomo potwierdzającego aktualizację informacji o miejscu jego pobytu”. Jak się okazało sprinter przyznał się później, że zmienił treść wiadomości, tak aby uwiarygodnić swoją wersję.

Karęa jaką dostaje się za trzykrotne naruszenie w ciągu 12 miesięcy wymogu informowania o miejscu swojego pobyty to zazwyczaj 1 rok zawieszenia, jednak za fałszowanie maili i manipulacje przy dochodzeniu zawodnik otrzymał zwiększoną sankcję, która kończy się 30 czerwca 2025 roku. To oczywiście wyklucza go ze startu podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Ross został tymczasowo zawieszony dzień przed swoim startem w mistrzostwach świata w lekkiej atletyce w Eugene.

Możliwość komentowania została wyłączona.