paryż marathon
15 grudnia 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Liczba maratończyków podwoiła się według raportu Stravy


Kolejny raz Strava opublikowała raport ’Year in Sport 2022’, który obejmuje analizę przesłanych przez użytkowników aktywności w okresie od 1 października 2021 do 30 września 2022. Z analizy wyłączone są prywatne aktywności użytkowników, jednak wyniki stanowią bardzo interesującą lekturę. Najciekawszą z punktu widzenia biegaczy jest statystyka mówiąca o ukończonych przez biegaczy maratonach.

Według raportu powrót biegów maratońskich w 2022 roku spowodował, że odsetek biegaczy, którzy przebiegli maraton, prawie się podwoił w porównaniu z 2021 rokiem. W niektórych krajach wzrost był znacznie większy np. w Holandii odsetek ten wzrósł ponad trzykrotnie! Niestety statystyka nie uwzględnia Polski. Największe wzrosty zanotowały:

  • Holandia – 3,7x
  • Francja – 2,9x
  • Hiszpania – 2,7x
  • Włochy – 2,6x
  • RPA – 2,5x
  • Wielka Brytania – 2,2x
  • Brazylia i USA – 2,0x

Rok 2022 to również rok, w którym znacząco, bo o 101% w porównaniu z zeszłym rokiem, wzrósł odsetek osób przesyłających aktywność poza krajem ojczystym. Jest to wynik jedynie 3% gorszy od 2019 roku. Najpopularniejszymi miejscami podróży były Kanada, Wielka Brytania, Meksyk oraz Francja.

maraton warszawski

Ponowne otwarcie ośrodków narciarskich, siłowni i basenów spowodowało również spore zmiany jeżeli chodzi o rodzaje przesyłanych aktywności. Największe wzrosty zaliczyło właśnie narciarstwo oraz snowboarding, ale również wspinaczka górska, pływanie czy trening siłowy.

Strava to aplikacja, która zrzesza ponad 100 milionów użytkowników ze 195 krajów. Do tej pory przesłano do aplikacji ponad 7 miliardów aktywności, a tygodniowo przesyła się ich 40 milionów.

Możliwość komentowania została wyłączona.