GF1SxEZW4AAmq49
10 lutego 2024 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Medale olimpijskie z fragmentami wieży Eiffla


Organizatorzy Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Paryż 2024 zaprezentowali wyjątkowy dodatek do tegorocznych medali olimpijskich. Każdy medal będzie zawierał sześciokątny kawałek żelaza z wieży Eiffla, najbardziej rozpoznawalnego zabytku Paryża.

Słynna wieża powstała w 1889 roku z okazji Wystawy Światowej. Miała uczcić 100. rocznicę rewolucji francuskiej, pokazać przemysłową sprawność Francji i służyć jako symbol miasta.

Wykonany przez francuskiego jubilera Chaumet, sześcioboczny element znajdzie się we wszystkich 5084 złotych, srebrnych i brązowych medalach.

Chcieliśmy zaoferować kawałek wieży Eiffla z 1889 roku wszystkim medalistom Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Paryżu – powiedział szef komitetu organizacyjnego igrzysk, Tony Estenguet.

Dodajmy, że metal nie został wycięty bezpośrednio z wieży Eiffla. Według Inside The Games materiał został pozyskany z magazynu metali w Paryżu przez firmę odpowiedzialną za utrzymanie 330-metrowej budowli.

Wykorzystanie metalu z recyklingu jest również zgodne z trendem obserwowanym na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, gdzie metale zostały wykonane częściowo z elektroniki użytkowej.

Druga strona medali będzie przedstawiać grecką boginię Nike lecącą w kierunku historycznego stadionu Panathinaikos w Atenach, co jest tradycją od 2004 roku. Za zgodą Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), paryscy organizatorzy zmodyfikowali projekt tak, aby w tle znalazła się wieża Eiffla.

Wieża Eiffla odegra też centralną rolę w uroczystościach podczas Igrzysk. To na jej szczycie prawdopodobnie zapłonie znicz olimpijski. Igrzyska Olimpijskie potrwają od 26 lipca do 11 sierpnia, a paraolimpijskie od 28 sierpnia do 8 września.

Foto: Paris2024 (Twitter)

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Leonardo
Leonardo
12 dni temu

Masakra co to za kotyliony ?

Andrzej
Andrzej
11 dni temu

Z drugiej strony wygląda lepiej