sydney mclaughlin
7 grudnia 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

McLaughlin i Duplantis lekkoatletami roku

Mistrzowie świata i rekordziści świata Sydney McLaughlin i Armand Duplantis zostali uznani za najlepszych lekkoatletów 2022 roku w plebiscycie World Athletics Awards 2022.

25 czerwca podczas mistrzostw USA McLaughlin poprawiła własny rekord świata na 400 m przez płotki – 51.41. Niecały miesiąc później na mistrzostwach świata jeszcze bardziej wyśrubowała swoją życiówkę – 50.68. Wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku będzie już startować na płaskich 400m.

Duplantis aż trzy razy w tym roku poprawiał rekord świata w skoku o tyczce. Po raz pierwszy dokonał tego na początku marca w Belgradzie. Dwa tygodnie później w tym samym miejscu zdobył halowe mistrzostwo świata i ponownie osiągnął najlepszy wynik w historii. Na mistrzostwach świata w Eugene Duplantis ustanowił aktualny rekord świata – 6.21 m. Później został jeszcze mistrzem Europy. Wygrał 18 z 19 konkursów, w których brał udział. Aż 23 razy skoczył 6 metrów lub wyżej.

Wcześniej przyznano nagrody dla wschodzących gwiazd, gdzie wygrali serbska oszczepniczka Adriana Vilagos i amerykański sprinter Erriyon Knighton. Vilagos to wicemistrzyni Europy i mistrzyni świata juniorek. Knighton zdobył brązowy medal mistrzostw świata w biegu 200 m. W kwietniu pobiegł w czasie 19.49 – to piąty najlepszy wynik w historii.

Pozostali laureaci:

• Nagroda Federacji: Brazylijski Związek Lekkoatletyki (za organizację sześciu międzynarodowych imprez sportowych)
  • Nagroda Fair Play: Katie Nageotte I Holly Bradshaw (Nageotte pomogła Bradshaw, kiedy ta z powodu kontuzji wycofała się ze startu w eliminacjach do finału mistrzostw świata w skoku o tyczce. Brytyjka wiedząc, że nie ma szans na awans wycofała się ze startu, umożliwiając innej zawodniczce udział w finale. Bradshaw była za to krytykowana w mediach społecznościowych, a wsparcia udzieliła jej właśnie Nageotte)
  • Nagroda Prezydenta: Ukraiński Związek Lekkoatletyczny (doceniono ukraińskich lekkoatletów, którzy pomimo tego, że w ich kraju trwa wojna, to byli w stanie zdobywać medale na najważniejszych tegorocznych imprezach)
  • Nagroda za Osiągnięcia Trenerskie: Giennadii Zuiev (trener Andrija Procenko, który w tym roku zdobył brązowy medal mistrzostw świata w skoku wzwyż)
  • Kobieta Roku: Donna Fraser (była brytyjska sprinterka walczy o wzmocnienie roli kobiet w światowej lekkoatletyce)
  • Nagroda za Zdjęcie Roku: Martin Rickett (za zdjęcie ukazujące Lea Mayer upadającą głową do wody podczas biegu na 3000 m z przeszkodami na mistrzostwach świata)