15 września 2022 Jakub Jelonek Newsy

Londyn i Boston Maraton w przyszłym roku z kategorią dla osób niebinarnych


W środę 14 września organizatorzy Maratonu Londyńskiego poinformowali, że zaplanowana na 23 kwietnia 2023 r. kolejna edycja tego biegu będzie miała klasyfikację w trzech kategoriach: kobiet, mężczyzn i osób niebinarnych.

Wszyscy potencjalni biegacze biorący udział w biegu masowym będą mogli wybrać jedną z trzech kategorii, a w każdej z nich prowadzona będzie osobna klasyfikacja. Zapisy na przyszłoroczną imprezę ruszą 1 paźniernika b.r.

Wyścig elity, zgodnie z zasadami World Athletics, nie będzie oferował klasyfikacji dla osób niebinarnych.

– To znaczący krok naprzód dla TCS London Marathon, ponieważ kontynuujemy drogę, aby nasze wydarzenie było naprawdę integracyjne – powiedział dyrektor biegu Hugh Brasher.

– Wiemy, że jest jeszcze wiele do zrobienia, ale takie zmiany pokazują nasze zaangażowanie w uczynienie TCS London Marathon wydarzeniem otwartym dla wszystkich – dodał organizator.

Zmiana została wprowadzona po szerokich konsultacjach prowadzonych przez London Marathon Events (LME), których celem było uczynienie tego wydarzenia najbardziej „różnorodnym, sprawiedliwym i integracyjnym” na świecie, dodano w oświadczeniu.

Ogłoszenie o dodatkowej klasyfikacji w Maratonie Londyńskim pojawiło się na dzień po podobnym oświadczeniu organizatorów Maratonu Bostońskiego, którzy również ogłosili, że będą mieli opcję wyboru kategorii niebinarnej dla tych, którzy zgłoszą się do przyszłorocznego wyścigu.

W przypadku Maratonu Bostońskiego pozostaje jeszcze kwestia kwalifikacji, bo jak wiemy dla kobiet i mężczyzn są osobne limity czasowe, pozwalające na udział w tym biegu.

– Chociaż nie mamy obecnie standardów kwalifikacyjnych dla sportowców niebinarnych, pracujemy nad minimami, na podstawie których uczestnicy niebinarni będą dopuszczani do imprezy – powiedział przedstawiciel organizatora, czyli Boston Athletic Association (BAA), dodając, że sportowcy niebinarni, którzy wcześniej ukończyli maraton jako niebinarni będą mogli złożyć wniosek w ramach nowej opcji.

– Trwają dyskusje z niebinarnymi sportowcami w celu dalszego promowania integracji na wszystkich imprezach BAA – powiedział przedstawiciel organizacji na konferencji prasowej we wtorek.

Ponieważ organizatorzy nie mają jeszcze wystarczających danych, aby ustalić odpowiednie czasy dla osób niebinarnych, zaoferowali wstępną listę czasów pozwalających na kwalifikację, które „obejmują wyniki pomiędzy dwoma płciami”. W tym roku limity dla osób niebinarnych są takie same jak dla kobiet.

– Przygotowując się do kolejnych edycji maratonu, uczestnicy mogą oczekiwać, że czasy osób niebinarnych zostaną odpowiednio zaktualizowane – zapowiedzieli organizatorzy. – Postrzegamy ten pierwszy rok jako okazję do wspólnej nauki i rozwoju – zakończył przedstawiciel BAA.

Boston Marathon jest jednym z sześciu World Marathon Majors, w których to elitarnych zawodach biorą udział najlepsi biegacze z całego świata.

W kwietniu zeszłego roku wygrał Evans Chebet z Kenii wśród mężczyzn, a jego rodaczka Peres Jepchirchir zdobyła tytuł wśród kobiet. Do Bostonu zjeżdża co roku 30 000 biegaczy, a bieg odbywa się tradycyjnie w trzeci poniedziałek kwietnia (w przyszłym roku 17.04). Edycję odwołano w 2020 r., a 2021 r. odbyła się w październiku, z powodu obaw przed Covid-19.

Możliwość komentowania została wyłączona.