kenia
23 września 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Kolejny reprezentant Kenii na dopingu


Lilian Rengeruk stosowała doping – tak uznało Athletics Integrity Unit. W organizmie biegaczki wykryto Letrozol. Jak informuje agencja AFP dla 25-letniej kenijskiej biegaczki oznacza to zawieszenie kariery do lutego 2023 roku. Kara trwa przez okres 10 miesięcy począwszy od 19 kwietnia 2022. Zawodniczka przyznała się do stosowania dopingu, stąd kara jest stosunkowo krótka.

Rengeruk to mistrzyni świata juniorek młodszych z 2013 roku w biegu na 3000 m. Rok później na tym dystansie została wicemistrzynią świata juniorek. W 2017 roku zdobyła dwa medale mistrzostw świata w biegach przełajowych – brąz indywidualnie i złoto w drużynie. Startowała też na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, gdzie zajęła 12. miejsce w biegu na 5000 m.

W tym roku to już ósmy zawodnik z Kenii przyłapany na stosowaniu niedozwolonych substancji. Wśród nich znalazł się Lawrence Cherono – czwarty zawodnik igrzysk olimpijskich w Tokio, zwycięzca maratonów w Bostonie i Chicago. Cherono stosował trimetazydynę.

Kenijska Federacja Lekkoatletyczna informuje, że podjęła już działania w celu walki z dopingiem. W lipcu powołała specjalną jednostkę wywiadowczą i śledzą, która ma rozwiązać ten problem.

Dodajmy też, że w poprzednich latach zdyskwalifikowani za doping byli inni Kenijczycy, w tym wielokrotni medaliści najważniejszych imprez. W 2019 roku zawieszony został Asbel Kiprop – mistrz olimpijski i trzykrotny mistrz świata na 1500 m.

Jeszcze wcześniej na dopingu wpadła Rita Jeptoo. To z kolei zwyciężczyni maratonów w Chicago i Bostonie.

Możliwość komentowania została wyłączona.