dsc2112 53537901207 o 65f8a8d047835
20 marca 2024 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Kolejny niezwykły rekord. Czech przebiegł półmaraton boso po śniegu i lodzie


Josef Šálek osiągnał wynik 1:50:42 w półmaratonie. Nie byłoby w tym nic wyjątkowego, gdyby nie to, że Czech biegał przy minusowej temperaturze, w samych szortach po śniegu i lodzie.

Šálek jest terapeutą, wykładowcą i trenerem rozwoju osobistego. Swoim wyczynem został nowym rekordzistą Guinnessa, a cały bieg był oficjalnie obserwowany przez komisarza Guinness World Records, pana Pravina Patela. Aby dotrzeć do mety, Šálek musiał pokonać prawie 80 okrążeń o długości około 266 metrów. Najpierw na trasie pojawił się lód, ale w trakcie próby nawierzchnia roztopiła się w błotnistą maź, która spowolniła biegaczy. Poprawił wynik Holendra Wima Hofa, który w 2007 roku w podobnych warunkach pokonał półmaraton w czasie 2:16:34.

Czech jest prawdziwym mistrzem, jeśli chodzi o sporty wytrzymałościowe. W poprzednim roku utrzymał swoje ciało w pozycji deski przez 9 godzin, 38 minut i 47 sekund, czym o ponad 8 minut poprawił rekord świata.

Przygotowania Šálka do rekordu w półmaratonie rozpoczęły się w 2013 roku, zanim jeszcze został biegaczem. Zaczął wówczas organizować warsztaty, podczas których chodził boso po rozżarzonych węglach i odłamkach szkła: – „Musiałem w praktyce pokazać ludziom, jak radzić sobie ze strachem i brakiem pewności siebie” – napisał na swojej stronie internetowej.

Mimo znakomitej sprawności Czech przez długi czas nadużywał alkoholu i papierosów, a także odżywiał się niezdrowo. Z tymi słabościami wygrał w 2017 roku i wtedy zaczął biegać: – „Już po kilku miesiącach miałem potrzebę biegania boso i wpół nago. Od tego czasu przez cały rok regularnie biegam bez obuwia kilkadziesiąt kilometrów lub maratony„.

Na dwa tygodnie przed próbą bicia rekordu Guinnessa Šálek codziennie zanurzał stopy w wannie z lodem. Przez moment wiele wskazywało na to, że trasa okaże się zbyt niebezpieczna i organizatorzy nie dopuszczą biegacza do startu. Wolontariusze spisali się jednak na medal i przygotowali odpowiednie warunki nawierzchni. Na trasie Šálek biegał zygzakiem i dostosowywał swój styl biegu, aby nie poślizgnąć się na lodzie.

Wiedziałem, że w moim przypadku nie chodzi o wymagający trening fizyczny, ale raczej o opanowanie pewnego sposobu myślenia – powiedział Czech po pobiciu rekordu.

Jak twierdzi, niezwykle ważny jest trening mentalny i umiejętność pogodzenia się z dyskomfortem i bólem.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
...
...
22 dni temu

trakcie próby nawierzchnia roztopiła się w błotnistą maź, która spowolniła biegaczy” – może i spowolniła, ale czy nadal to jest uznane jako bieg po śniegu i lodzie?

Marian
Marian
22 dni temu
Reply to  ...

To bez znaczenia. I tak tylko idiota robi takie rzeczy.

ZENEK
ZENEK
22 dni temu
Reply to  Marian

DLA ZDESPEROWANEGO I ZAKOMLEKSIONEGO „MARIANA” KTÓRY WPADŁ TUTAJ COSIK HEJTOWAĆ, TEN CZECH BYŁBY PEWNIE BOHATEREM GDYBY DALEJ NADUŻYWAŁ ALKOHOLU (CHLAŁ WÓDĘ 😄) I ŹLE SIĘ ODŻYWIAŁ. IDIOTÓW ZNAJDŹ WŚRÓD SWOICH KOLEGÓW. 👍 POZDRAWIAM MARIAN 😘

Juzek
Juzek
21 dni temu
Reply to  Marian

A ty masz nadwagę i żona cię olewa

Tadeusz
Tadeusz
19 dni temu
Reply to  ...

Przebiegnij się zanim zaczniesz pisać i oceniać

bart
bart
22 dni temu

Serio???? Czy ktoś weryfikuje te teksty?
Sami pisaliście tak 2 lata temu:
https://bieganie.pl/lifestyle/zimowy-rekord-wojciech-sobierajski/

Last edited 22 dni temu by bart
dziki_rysio_997
dziki_rysio_997
22 dni temu
Reply to  bart

W zasadzie to oficjalne info jest na stronie Guiness WR:
https://www.guinnessworldrecords.com/world-records/fastest-half-marathon-barefoot-on-icesnow

Nazwisko „Sobierajski” nie daje żadnych wyników na ich stronie. Może próba Wojtka nie była oficjalnie zgłoszona lub z innego względu nie spełniała wymogów formalnych?

...
...
22 dni temu

pewnie nie było odpowiedniego sędziego co by tylko jego pilnował… a ten tutaj zrobił to na pętli ze swoim sędzią nadzorującym zgłoszonej próbie – inaczej chyba brak rekordu Polaka nie da rady wytłumaczyć

Bart
Bart
22 dni temu
Reply to  ...

Mi chodziło bardziej o to że w tekście nawet nie wspomniano o Sobierajskim tylko żywcem zerżnięto newsa z jakiegoś innego portalu pewnie. Zero zaangażowania, szacunku do czytelników i owstaja takie bezwartościowe treści.

Koło
Koło
22 dni temu

Tylko po co? Niedługo będzie na 1 nodze, w todze, z kołkiem osinowym w… Są biegi, są wytyczne…. Gdzie indziej nie zabłyśnie

Kriss
Kriss
21 dni temu

Przecież Wojtek sobierajski zrobił to w 1.39 i to w dodatku jeszcze gorszych warunkach. Weryfikujcie swoje teksty bo wprowadzacie w błąd

Życiówka
Życiówka
21 dni temu

Następnym razem będzie szurał tyłkiem nie odrywając go na dystansie półmaratonu.

Patryk
Patryk
21 dni temu

Z tego co wiem to rekord należy do Polaka. Wojciecha Sobierajskiego. 1:39:00