F7WpcMvW8AAYknJ
2 października 2023 Jakub Jelonek Newsy

Kenia dominuje w półmaratonie – relacja z MŚ w Rydze

Kenijczycy zdominowali podium zarówno w kobiecym, jak i męskim biegu półmaratońskim podczas rozgrywanych w Rydze pierwszych Mistrzostwach Świata W Biegach Ulicznych. Słoneczny dzień w stolicy Łotwy przyniósł dobre warunki do biegania, co odpłaciło się wysokim poziomem wynikowym. Polacy nie zostali powołani na tę imprezę w półmaratonie.

Walka Kenijek do samej mety

Najpierw do boju wyruszyły panie. 72 zawodniczki rozpoczęły bieg punktualnie o 13:30, a pierwsze 5 km czołówka pokonała w czasie 16:25. Na czele znajdowała się grupa kilkunastu biegaczek, która z każdym kilometrem była coraz mniejsza. Tempo z każdym kilometrem zaczynało wzrastać, a liderki pokonały 10 km w czasie 32:19 (drugie 5 km w 15:54). Kolejne pięć kilometrów to delikatne zwolnienie (5 km w 16:14 i 15 km w czasie 48:33). Tempo nadawała Kenijka Catherine Reline Amanang’ole. W czołówce wciąż biegło osiem zawodniczek, a wśród nich oprócz Kenijek i Etiopek utrzymywały się dwie Brytyjki: Calli Thackery i Samantha Harrison. Na tym etapie tempo ponownie wzrosło, a w walce o zwycięstwo zostały już tylko cztery Kenijki i dwie Etiopki. Czwarte 5 km liderki przebiegły w 15:47 (międzyczas 20 km to 1:04:20), a końcówka należała do Kenijek, które zajęły trzy czołowe miejsca, walcząc między sobą o zwycięstwo. Zwyciężyła Peres Jepchirchir (1:07:25), druga była Margaret Chelimo Kipkemboi (1:07:26), a trzecia Catherine Reline Amanang’ole (1:07:34). Najlepszą z Europejek była Calli Thackery, która uzyskała nowy rekord życiowy – 1:08:56 finiszując na 7. miejscu. Pierwszych 13 zawodniczek połamało 1:10.

Wolny początek, piorunujący finisz Kenijczyka

Wśród mężczyzn na startowej kresce stawiło się 97 biegaczy z całego świata. Pierwsze 5 km czołówka pokonała w 14:31, co później zwycięzca tego biegu – Sebastian Kimaru Sawe z Kenii skwitował: „początek był wolny”. Tempo zaczęło wzrastać na drugiej piątce, którą prowadzący pokonali w 14:04 (10 km w 28:35), którą prowadził Sawe, ale kroku dotrzymywała mu grupa 14 biegaczy. Tempo pozostało mniej więcej na podobnym poziomie na kolejnej piątce (14:02; 15 km w 42:37), jednak grupa stopniała do 12 osób. Oprócz silnej reprezentacji Kenijczyków i Etiopczyków w grupie wciąż utrzymywali się Francuz Jimmy Gressier, Japończyk Tomoki Ota, dwóch zawodników z RPA i jeden z Ugandy. Na tym etapie za prowadzenie biegu wziął się Kenijczyk Daniel Simiu Ebenyo, za którym ruszył Etiopczyk Jemal Yimer Mekonnen. Na znaczniku 20 km najszybciej znalazł się Ebenyo (czwarte 5 km w 13:33; międzyczas 20 km – 56:10), który wyprzedzał Sawe o 4 sekundy (56:14). Jednak ostatnie 1097,5 m najszybciej pokonał Sawe (w czasie 2:56) i to on wywalczył złoty medal z czasem 59:10. Drugi był Ebenyo (59:14), a trzeci z Kenijczyków, Samwel Nyamai Mailu zdobył brąz (59:19). Najszybszemu z Etiopczyków zabrakło do podium 3 sekund (Jemal Yimer Mekonnen 59:22) i zdecydowanie przypłacił on na końcówce szarpane tempo, tracąc tym samym medal. Doskonale spisał się finiszujący na piątym miejscu Francuz Jimmy Grassier, którego nowa życiówka wynosi 59:46). Trzynastu zawodników „rozmieniło” 1:01.

8.KENBenard KIBET1:00:13

Kolejne Mistrzostwa Świata w Biegach Ulicznych odbędą się w San Diego (USA) w 2025 r. oraz w Kopenhadze w Danii w 2026 r.