cheptegei
1 stycznia 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Szybki San Silvestre Vallecana. Joshua Cheptegei kończy rok z 27:09 na 10km

W Madrycie odbył się bieg sylwestrowy na 10 km San Silvestre Vallecana. Najlepszy okazał się Ugandyjczyk Joshua Cheptegei. Rekordzista świata na 5000 m i 10 000 m wygrał w czasie 27:09. Cheptegei zakończył tym samym kolejny udany rok w swojej karierze. W Eugene został mistrzem świata na 10 000 m.

Drugie miejsce zajął faworyt gospodarzy Mohamed Katir. Brązowy medalista mistrzostw świata na 1500 m i wicemistrz Europy na 5000 m wbiegł na metę w czasie 27:19. Jeszcze żaden Hiszpan nie przebiegł 10 km w takim tempie. Katir udowodnił, że jest niezwykle wszechstronnym zawodnikiem, który potrafi z sukcesami startować na średnich i długich dystansach. Trzeci był kolejny z Hiszpanów Jesús Ramos, który zakończył bieg z wynikiem 27:52.

Najlepszym Polakiem okazał się Mateusz Lipiński, który zakończył rywalizację z czasem 30.32.

15Lahcen Ait Alibou Ouhada28:51

Wśród kobiet zwyciężyła 19-letnia Prisca Chesang z Ugandy. Brązowa medalista mistrzostw świata juniorek na 5000 m wygrała w czasie 30:19. Druga była Francine Niyonsaba (30:58). Biegaczka z Burundi słynęła do tej pory z sukcesów na 800 m. Na tym dystansie miała wicemistrzostwo olimpijski, srebro mistrzostw świata i dwa tytuły halowej mistrzyni świata. Podium uzupełniła Beatrice Chepkoech (31:06). Kenijka jest rekordzistą świata na 3000 m z przeszkodami oraz mistrzynią świata z 2019 roku.

1Prisca Chesang30:19
2Francine Niyonsaba30:58
3Beatrice Chepkoech31:06
4Mahelet Mulugeta31:57
5Naima Ait Alibou Ouhada32:49
6Laura Priego Montero32:49
7Nina Chydenius32:51
8Laura Luengo Caselles32:52