gressier
6 marca 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Jimmy Gressier łamie godzinę w półmaratonie

Francuz Jimmy Gressier zajął 3. miejsce w paryskim półmaratonie osiągając czas 59 minut i 55 sekund. Stał się tym samym dziewiątym zawodnikiem w Europie, który złamał magiczną barierę 1 godziny. Bieg mężczyzn wygrał Kenijczyk Roncer Kipkorir, a wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Sheila Chepkurui.

Gressier okazał się biegaczem kompletnym, gdyż jeszcze niespełna miesiąc temu pobił wynikiem 13 minut i 12 sekund rekord Europy w biegu na 5 kilometrów, a w ubiegłym tygodniu walczył o złamanie podobnego rekordu w biegu na 10 kilometrów. Ta sztuka mu się nie udała, jednak zakończył bieg ze świetnym wynikiem 27 minut i 33 sekundy.

Podczas biegu w Paryżu również rozpoczął bieg bardzo odważnie, mijając międzyczas na 10 kilometrów w 28 minut i 22 sekundy. Metę przekroczył w 59.55, za Kenijczykiem Roncerem Kipkorirem (59.38 – rekord imprezy) i Josphatem Chumo (59’53”). Do rekordu Europy Juliena Wandersa zabrakło sporo (59.13), jednak 26-latek jest na dobrej drodze do jego pobicia.

Wśród kobiet najlepsza okazała się Kenijka Sheilę Chepkurui, która dobiegła na metę w 1:06.01. Druga na metę wpadła jej koleżanka z reprezentacji Marion Kibor (1:06.45), a trzecia Etiopka Betelihem Yemer (1:06.46).