rower
25 października 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Jak szybko biega zawodowy kolarz?


Freddy Ovett to 28-letni Australijczyk, urodzony w Wielkiej Brytanii. Należy do zawodowej amerykańskiej grupy kolarskiej L39ION of Los Angeles. W swojej karierze jeździł głównie w wyścigach ulicznych zaliczając nawet staż w barwach jednej z największych grup kolarskich BMC Racing Team. Ostatnio jednak Ovetta częściej można zobaczyć w wyścigach e-kolarskich. Na początku tego roku zdobył drugie miejsce podczas Mistrzostw Świata w e-kolarstwie, w wyścigu na 55 kilometrów ze startu wspólnego.

Ovett oprócz zawodowej kariery kolarza często pojawia się również na biegach ulicznych, mając na koncie kilka występów zarówno na dystansach 5km jak i w maratonie. Ostatni jego występ odbył się podczas Valencia Half Marathon, gdzie Ovett pobiegł w czasie 71:44. Komentujące jego start osoby zwróciły uwagę na model butów, w których biegł, ponieważ był to model z prawie 50mm wysokością podeszwy (tym samym nie spełnia wymogów World Athletics dopuszczających do startu modele do maksymalnej wysokości 40 mm).

Nie zmienia to faktu, że Ovett w karierze biegowej poczyna sobie coraz odważniej. Na początku tego roku przebiegł 5 kilometrów w czasie 14.41 w hiszpańskiej Gironie, pokonując między innymi triathlonistę i olimpijczyka – Niemca Jonasa Shombirga.

Ovett biegając tylko raz w tygodniu w swoim debiucie maratońskim pobiegł 2:48.55 w Los Angeles Marathon. W tym roku Ovett atakował czas 2.30 podczas maratonu w Berlinie, jednak w trakcie biegu poczuł się gorzej i ostatecznie ukończył bieg z czasem 2:45.29.

Rodzina Freddy’ego nie jest anonimowa, ponieważ jego ojciec Steve Ovett był trzykrotnym olimpijczykiem reprezentującym barwy Wielkiej Brytanii i jednym z najlepszych biegaczy średniodystansowych w historii lekkoatletyki. Od końca lat 70. do połowy lat 80. Steve Ovett ustanowił pięć rekordów świata na dystansach 1500 metrów i 1 mili, zdobywając złoty medal w biegu na 800 metrów na igrzyskach olimpijskich w 1980 roku w Moskwie.

Freddy Ovett odziedziczył podobny zestaw umiejętności sportowych i od młodego również biegał. Wygrywał mistrzostwa Australii juniorów zarówno w biegach 800 metrów, jak i w biegach przełajowych. Startował również w barwach Uniwersytetu w Oregonie od 2012 roku, otrzymując stypendium sportowe. Niestety po kontuzji kolana, która uniemożliwiła mu bieganie, opuścił szkołę, zaczął jeździć na rowerze. Od tego czasu przeszedł przez trzy różne zespoły, zanim wylądował w L39ion z Los Angeles w 2021 roku. Pozostaje w pełni zaangażowany w kolarstwo i sam mówi, że jest ono w tej chwili najważniejsze.

Możliwość komentowania została wyłączona.